Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
11. října 2015 19:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žádné překvapení. Lukašenko již popáté vyhrál prezidentské volby

Alexandr Lukašenko se synem Nikolajem volí prezidenta Běloruska. Kdo to asi bude | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Lukašenko se synem Nikolajem volí prezidenta Běloruska. Kdo to asi bude | foto: Reuters

MINSK Prezidentské volby v Bělorusku podle předběžných odhadů vyhrál s vysokým náskokem Alexandr Lukašenko, jak se očekávalo. Podle projekcí ruské agentury TASS získal 80,3 procenta, podle nezávislé televize Dožď dokonce 82,9 procenta. Lukašenko je hlavou Běloruska od roku 1994, nyní byl zvolen popáté. Opozice vyzvala mezinárodní společenství, aby volby neuznalo.

Hlasování skončilo v 19:00 SELČ. Dožď uvedl, že na druhém místě s 4,8 procenta hlasů skončí šéf Liberálně demokratické strany Sjarhej Hajdukevič a třetí občanská aktivistka a první běloruská kandidátka na prezidenta Taccjana Karatkevičová s 4,3 procenta hlasů.

Asi stovka příznivců opozice se po uzavření volebních místností sešla v Minsku, aby dala najevo svou nespokojenost s výsledky. Demonstrace po nějaké době v poklidu skončila, uvedla agentura AP. „Lukašenko si sám nastavil tyto volby, určil si své protivníky a určil si rovněž počet procent, které dostane,“ uvedl jeden z demonstrantů.

Podezřelé předčasné hlasování

Podle předsedkyně ústřední volební komise již výsledky hlasování z nemocnic a vojenských základen, i když představují jen jedno procento voličů, naznačily Lukašenkovo jasné vítězství. „Tato čísla nám ukazují, jaké jsou tendence v celé společnosti: 89 procent pro Alexandra Lukašenka,“ oznámila šéfka volební komise hned po skončení hlasování. Ještě předtím, než byly v neděli otevřeny volební místnosti, ústřední volební komise oznámila, že již odvolilo 36 procent ze sedmi milionů registrovaných voličů. V zemi totiž existuje institut takzvaného předčasného hlasování, které probíhá několik dní před samotnými volbami. Do nedělní šesté hodiny večer úřady hlásily účast 82 procent, i když většina volebních místností v metropoli i okolních vesnicích během téměř celého dne zela prázdnotou, poznamenala agentura AP.

Opoziční vůdci předčasné hlasování odsoudili a označili za ideální nástroj k falšování výsledků voleb. Své obavy vyjádřili i mezinárodní pozorovatelé. „Je to velmi nezvyklé zjistit, že v zemi probíhají volby tolik dní,“ uvedl James Walsh, který vede delegaci Parlamentního shromáždění OBSE. Pozorovatelé mají podle něj rovněž obavy související se zabezpečením volebních uren, což je téma, které zmiňuje i běloruská opozice. „Během pěti nocí volební urny nikdo nehlídá a úřady si s nimi mohou dělat, co chtějí,“ uvedl běloruský opoziční předák Anatolij Lebeďko.

Lebeďko varoval evropské státníky, aby běloruský režim nepovažovali za legitimní. Právě k tomu se ale podle západních diplomatů schyluje. Evropská unie a USA údajně uvažují o zmírnění sankcí proti Bělorusku, které má být odměnou za částečnou předvolební amnestii a za podíl Lukašenka na zprostředkování míru v ukrajinském Donbasu.

Poslední evropský diktátor

Jedenašedesátiletý Lukašenko stojí v čel bývalé sovětské republiky už 21 let. Režim, který bývalá americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová před deseti lety označila za „poslední diktaturu Evropy“, Západ často kritizuje za porušování lidských práv. Evropská unie nicméně v reakci na propuštění politických vězňů a Lukašenkovu roli prostředníka v ukrajinské krizi uvažuje o pozastavení sankcí proti Minsku, rozhodnutí má ale padnout až po nedělních volbách, nedojde-li k zásahu proti opozici.

Lukašenkovi v pondělí k volebnímu vítězství blahopřál ruský prezident Vladimir Putin. Výsledky hlasování podle něj potvrdily Lukašenkovu „vysokou politickou autoritu a důvěru, které se těší mezi obyvatelstvem“.

Lukašenko je vnímán jako nejbližší spojenec Moskvy, v kampani však vystupoval jako rezolutní obhájce nezávislosti Běloruska, znejistělé válkou na Ukrajině. Zpochybnil i plány Ruska na zřízení letecké základny v Bělorusku. Nicméně Bělorusko, jehož ekonomika je těsně spjata s tou ruskou, zažívá hospodářské potíže, které se podle sociologů začínají odrážet i v náladách veřejnosti.

Kdo je „poslední diktátor Evropy“ Lukašenko

 • 1975 - Vystudoval historii a ekonomii na Mogilevské univerzitě. Týž rok se oženil; s manželkou Galinou má dva syny, nyní žijí odděleně. Lukašenko má údajně též nemanželského syna.
 • Od roku 1975 - Působil v Komsomolu, mládežnické organizaci komunistické strany, pracoval jako politruk (politický instruktor) pohraničních vojenských jednotek a zapojil se do činnosti několika zemědělských podniků.
 • 1985 - Ukončil Běloruskou zemědělskou akademii.
 • 1987 - 1994 - Předseda sovchozu (státního zemědělského družstva) Goroděc ve Šklovské oblasti.
 • 1990 - Zvolen do parlamentu.
 • 1993 - Stal se předsedou parlamentní komise pro vyšetřování korupce.
 • 10. července 1994 - V druhém kole voleb byl poprvé, s velkou převahou (84,95 procenta hlasů), zvolen prezidentem. Popularitu si získal osobním přístupem k voličům a protikorupční rétorikou.
 • Listopad 1996 - V referendu byl schválen Lukašenkův návrh nové ústavy, podle níž začalo funkční období prezidenta od okamžiku jejího přijetí, čímž si prodloužil působení v prezidentském křesle o dva roky do roku 2001. Díky této ústavě získal rozsáhlé pravomoci a hned rozpustil parlament.
 • 9. září 2001 - Lukašenko opět zvítězil v prezidentských volbách; již v prvním kole získal 75,6 procenta hlasů a jeho hlavní soupeř, odborový předák Uladzimer Hančaryk 15,4 procenta.
 • Říjen 2004 - Další referendum zrušilo ústavní zákaz vykonávat funkci prezidenta země po více než dvě funkční období.
 • 20. března 2006 - Lukašenko opět zvítězil v prvním kole voleb prezidentských voleb (83 procent), hlavní opoziční kandidát Aljaksandr Milinkevič dostal jen 6,1 procenta. Po údajně zfalšovaných volbách následovaly protesty, které skončily policejní brutalitou, zatýkáním a soudy. Za zmanipulování voleb uvalily USA a EU na Lukašenka a jeho režim sankce.
 • Říjen 2008 - EU pozastavila uplatňování sankcí vůči Bělorusku kvůli náznakům zlepšení na poli lidských práv a zahraniční politiky; v březnu a listopadu 2009 pozastavení prodloužila.
 • Duben 2009 - Lukašenko navštívil Itálii, což byla jeho první návštěva v západní Evropě od roku 1996, kdy byl ve Francii.
 • 19. prosince 2010 - Lukašenko byl znovu zvolen hlavou státu (79,67 procenta), druhý skončil kandidát opozice Andrej Sannikav se 2,6 procenta hlasů. Volby opět vyhnaly do ulic tisíce, podle některých zdrojů desetitisíce lidí, které policie rozehnala; řada lidí byla zraněna, stovky demonstrantů byly zatčeny a odsouzeny. Za mřížemi se ocitlo i několik prezidentských kandidátů.
 • 31. ledna 2011 - EU rozhodla uvalit sankce na Lukašenka a dalších více než 150 představitelů tamního režimu kvůli represím po prezidentských volbách v roce 2010.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...