Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

USA poslaly do Gabonu 80 vojáků pár dní před státním převratem. Prezident Bongo zůstává v čele

Svět

  14:00
LIBREVILLE/PRAHA - Jeho otec vládl Gabonu přes padesát let a byl jedním z mála diktátorů, kteří drželi v zemi ekonomický liberalismus. Ali Bongo sice není autoritativní vůdce jako jeho otec, ale i tak má silnou opozici. Ta se jej v pondělí pokusila svrhnout. USA přitom jen pár dnů předtím posílily svou bezpečnost v zemi.

Prezident Gabonu Ali Bongo Ondimba v novoročním projevu přiznal, že je nemocný. foto: Reuters

Skupina vojáků v Gabonu na západě Afriky se v pondělí pokusila o státní převrat. Ve vysílání státní televize vojáci oznámili, že přebírají kontrolu nad tamní vládou. Podle všeho neuspěli. Lídr Gabonu Ali Bongo, který ani není v zemi, bude pravděpodobně nadále u moci.

Vojáci v Gabonu oznámili státní převrat. V ulicích jsou tanky a ozbrojená vozidla

Povstalci v pondělí časně ráno obsadili i státní rozhlas a vyjádřili nespokojenost s prezidentem Alim Bongem. Podle mluvčího vlády je ale situace pod kontrolou a část povstalců byla zatčena, napsala agentura AFP.

Minulý pátek, tedy jen tři dny před převratem, americký prezident Donald Trump zaslal dopis nově zvolené předsedkyni Sněmovny reprezentantů, ve kterém ji informoval, že vyslal do Gabonu 80 příslušníků americké armády, kteří by měli zajistit bezpečnost všech občanů a pracovníků americké ambasády v Gabonu a sousední Demokratické republice Kongo. Tam úřady pozdržely zveřejnění výsledků voleb z 30. prosince a USA prý očekávají zhoršení situace, kvůli protestům.

Vojáci mají v Gabonu a sousedním Kongu zajistit „národní bezpečnost a zájmy zahraniční politiky USA“, dokud se v zemích společenská situace nestabilizuje natolik, že zvýšený počet vojenského personálu nebude nutný. Zároveň prezident avizoval, že pokud bude nutné, je ochoten do zemí poslat i vyšší počet jednotek.

Kdo je Ali Bongo?

Současný lídr země Ali Bongo Ondimba je synem dlouholetého diktátora Omara Bonga, který vládl v Gabonu od roku 1967 a zemřel před devíti lety. Ali se již za otcovy vlády začal angažovat v politice a v letech 1989-91 byl ministrem zahraničních věcí, později poslancem Národního shromáždění a od roku 1999 až do otcovy smrti v červnu roku 2009 působil jako ministr obrany.

Vojáci v Gabonu oznámili státní převrat.

Po smrti diktátora následovalo v zemi krátké politické vakuum, kdy se rozhodovalo, zda Gabon povede Ali Bongo, kterého veřejnost do té doby vnímala jako zkaženého chlapce narozeného v Kongu, vychovaného ve Francii, se vzhledem hip-hopové hvězdy, nebo jeho sestra působící jako šéfka prezidentského úřadu.

Stál za korupcí i etnickými čistkami. ‚Krokodýl‘ Mnangagwa převzal moc v Zimbabwe

O následnictví nakonec rozhodly až říjnové volby, ve kterých Ali zvítězil a stal se prezidentem země. Od té doby se snaží navázat na politickou kariéru svého otce, který se například v šedesátých letech nechal pokřtít, aby se mohl setkat s papežem Pavlem VI., a v roce 1973 konvertoval k islámu, aby jej lépe přijali členové OPEC.

Ali Bongo Odimba se ve snaze získat větší popularitu občanů v roce 2015 rozhodl, že veškeré finanční fondy, které zdědil po svém otci, věnuje mladým lidem Gabonu. Nebyly to přitom malé prostředky. Bongo starší byl totiž ke konci svého života viněn z toho, že odčerpal miliony dolarů do zahraničí.

Prezident Gabonu Ali Bongo a tehdejší ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová.

Výzkumem amerického Senátu v letech 1998-1999 se zjistilo, že Bongův peněžní majetek uložený na různé účty u newyorské Citibank mezi roky 1985 a 1997 dosahuje výše zhruba 130 milionů amerických dolarů. V lednu 2008 zveřejnil francouzský deník Le Monde seznam nepoctivě nabytého majetku Bonga a příslušníků jeho rodiny ve Francii, jehož cena přesahovala 150 milionů euro. Na základě rozhodnutí Odvolacího soudu v Bordeaux v únoru 2009 byla část jeho bankovních účtů ve Francii zkonfiskována. Zbytek však Bongo mladší daroval státu. 

Na konci října loňského roku byl Ali Bongo hospitalizován v marockém Rijádu z důvodu nespecifikované nemoci. V listopadu pak byl převezen do marockého města Rabat. Až po dvou měsících unikly na veřejnost zprávy, že prezident utrpěl mrtvici a z následků se vzpamatovává v soukromém marockém sanatoriu. Média poté dokonce začala spekulovat, zda je Bongo mladší vůbec naživu. Prezidentův stav se podle posledních informací zlepšuje a lídr plánuje návrat do země, která v pondělí prodělala pokus o převrat.

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč