Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přežil tři dny v moři. Zachránil ho parník s turisty

Svět

  21:01
SYDNEY - Výletní parník Orion zachránil francouzského jachtaře, který před třemi dny ztroskotal na rozbouřeném moři u Tasmánie.

Tři dny strávil Francouz na záchranném voru uprostřed vysokých vln.

Alain Delord byl na sólo plavbě kolem světa a jachtu musel opustit, protože byla těžce poškozená. Tři dny strávil na záchranném voru uprostřed vysokých vln.

O Delordově anabázi informovala australská námořní záchranná služba (AMSA). Ta s ním byla v radiovém kontaktu a její mluvčí sdělila, že jachtař není raněn. Čtyřiašedesátiletý Francouz bude dopraven do Hobartu v Tasmánii.

Na sólo plavbu kolem světě se vydal na jachtě Tchouk Tchouk Nougat dlouhé 10,5 metru. Ve vzdálenosti asi 900 kilometrů od Tasmánie, když byl na cestě přes 80 dní, ho ale potkala silná bouře, při níž bylo plavidlo vážně poškozeno a zlomil se mu stěžeň. Nejblíže místu byla výletní loď Orion, která vezla turisty z Antarktidy.

ČTĚTE TAKÉ:

Její kapitán Mike Taylor se ještě ráno obával, že se k trosečníkovi nedostane do večera a že Delord bude muset na prámu strávit třetí noc. Nad Delordem přelétávala letadla, která mu v sobotu shodila potraviny a pitnou vodu, vysílačku a také kombinézu.

Taylor, který se nakonec na místo dostal včas, řekl, že Delord musí být po třech dnech a dvou nocích na širém oceánu vyčerpaný. Fakt, že byl schopen vylovit potraviny, jež mu byly shozeny, ale svědčí o tom, že si uchoval dostatek sil. Dle AMSA je to velmi zkušený mořeplavec. Na cestu vyplul loni v říjnu ze západofrancouzského Crouesty. Má za sebou několik transatlantických plaveb a také několik sólo cest.

Autoři: ,