Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Přežili ebolu. Jejich krev teď může zachránit životy dalších nemocných

Svět

  14:59
ŽENEVA - K léčbě nakažených ebolou by mohla být z počátku nadcházejícího roku, než budou k dispozici v dostatečném množství experimentální vakcíny a léky, použita krev přeživších. Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že testování krevních transfuzí začne v Guineji, Libérii a Sieře Leone v příštích týdnech.

Billboard upozorňující na nebezpečí eboly v Guineji. foto: Reuters

Transfuze krve od přeživších již lékaři neoficiálně experimentálně zkoušejí. Zatím ale i přes jisté úspěchy nebylo potvrzeno, zda tento postup skutečně pomáhá, připomněla agentura Bloomberg,

Neprobádaná naděje

„Je to stále neprobádaná léčba,“ prohlásil David Wood, který má v rámci WHO na starosti koordinaci transfuzních pokusů. „I přes to ale všichni souhlasí s tím, že je to rozumná léčebná možnost,“ dodal.

Symptomy nákazy. Nápisy v ulicích liberijské Monrovie varují před ebolou.

Výsledky studie WHO, kterou lékaři provedou na stovkách nakažených ve třech nejpostiženějších afrických zemích, se očekávají počátkem roku 2015. Pokud se potvrdí přínos transfuzí, okamžitě se začne s širším využíváním krve.

Vědci prozatím nevědí, proč imunitní systém některých lidí dokáže včas nastartovat dostatečnou tvorbu protilátek, zatímco u jiných se tělo neumí samo bránit. U transfuzí se vychází z toho, že krev přeživších by mohla imunitní systém nakažených povzbudit tak, aby začal sám potřebné protilátky tvořit.

WHO již v srpnu vyzývala k prioritnímu využívání krve vyléčených, protože testování této metody není časově tolik náročné, než je například ověřování účinnosti a nezávadnosti vakcín.

Plakát varující před ebolou v nigerijském Lagosu. Slogan hlásá „netřeste si...
Měření teploty u pasové kontroly na mezinárodním letišti v nigerijském Lagosu.
Billboard s preventivní kampaní proti epidemii eboly v ulicích největšího...
V zemích zasažených ebolou zdražují potraviny. Rodiny jí jednou denně.

Transfuze pomohla lékaři

Krevní transfuzi dostal například americký lékař Craig Spencer, který se nakazil v Guineji. Jeho zdravotní stav, který byl dříve považován za vážný, je nyní označován jako stabilní.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle WHO se ebolou dosud nakazilo téměř 14 000 lidí, zhruba 5000 z nich nemoci podlehlo. V současné době neexistují proti tomuto virovému onemocnění žádné schválené léky a vakcíny, několik slibných preparátů se ale zkouší. Dvě nadějné očkovací látky se testují v Evropě, Africe a v USA, výsledky mají být známé do prosince. WHO proto předpokládá, že do poloviny příštího roku by se do Afriky mohly dostat stovky tisíc vakcín.

Autoři: ,

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč