25. července 2019 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kdo přežil ‚Noc blonďatých nožů‘? V novém britském kabinetu zasedne i Johnsonův bratr

Premiér Boris Johnson pořádá první schůzi svého kabinetu v Downing Street v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Boris Johnson pořádá první schůzi svého kabinetu v Downing Street v... | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Sedmnáct lidí si přes ‚Noc blonďatých nožů‘, jak britská média nazvala čistku Borise Johnsona na ministerských postech, neudrželo pozici. Ve čtvrtek vláda poprvé zasedla. Mezi šéfy resortů se objevil například i bratr premiéra. Podívejte se na desítku nejdůležitějších.

Sajid Javid, ministr financí

Sajid Javid je jedním z lidí, kteří přežili čistku Borise Johnsona ve vládě. V kabinetu Theresy Mayové působil jako ministr vnitra, teď převezme resort financí. V referendu o brexitu v roce 2016 hlasoval pro setrvání v EU, ale s „těžkým srdcem a bez nadšení“. Svůj euroskepticismus Javid nikdy neskrýval.  K brexitu už dříve uvedl, že se země musí připravit i na variantu bez dohody.

Javid se narodil v Rochdale a jeho rodiče pocházejí z Pákistánu. Dřívější chráněnec exministra financí George Osborna byl před svým zvolením za poslance v obvodu Bromsgrove v roce 2010 úspěšným investičním bankéřem. 

Sajid Javid byl jmenován 30.4.2018 na pozici britského ministra vnitra.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz