Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kdo přežil ‚Noc blonďatých nožů‘? V novém britském kabinetu zasedne i Johnsonův bratr

Svět

  18:30
LONDÝN/PRAHA - Sedmnáct lidí si přes ‚Noc blonďatých nožů‘, jak britská média nazvala čistku Borise Johnsona na ministerských postech, neudrželo pozici. Ve čtvrtek vláda poprvé zasedla. Mezi šéfy resortů se objevil například i bratr premiéra. Podívejte se na desítku nejdůležitějších.

Premiér Boris Johnson pořádá první schůzi svého kabinetu v Downing Street v Londýně. foto: Reuters

Sajid Javid, ministr financí

Sajid Javid je jedním z lidí, kteří přežili čistku Borise Johnsona ve vládě. V kabinetu Theresy Mayové působil jako ministr vnitra, teď převezme resort financí. V referendu o brexitu v roce 2016 hlasoval pro setrvání v EU, ale s „těžkým srdcem a bez nadšení“. Svůj euroskepticismus Javid nikdy neskrýval.  K brexitu už dříve uvedl, že se země musí připravit i na variantu bez dohody.

Javid se narodil v Rochdale a jeho rodiče pocházejí z Pákistánu. Dřívější chráněnec exministra financí George Osborna byl před svým zvolením za poslance v obvodu Bromsgrove v roce 2010 úspěšným investičním bankéřem. 

Sajid Javid byl jmenován 30.4.2018 na pozici britského ministra vnitra.

Priti Patelová, ministryně vnitra

Priti Patelová, bývalá tajemnice pro mezinárodní rozvoj,  je velkou podporovatelkou brexitu. Borise Johnsona v minulosti označila za jediného, kdo může zachránit brexit a konzervativce. Podle ní je v nejlepším zájmu EU znovu zahájit jednání o brexitu, jelikož EU podle ní hraje o částku 39 miliard liber, které by Británie měla dle tzv. „rozvodové dohody“ vyplatit.

Patelová rezignovala na svou pozici v kabinetu v listopadu 2017 po řadě neoprávněných schůzek s izraelskými politiky. Poslankyní se stala poprvé v roce 2010, kdy byla zvolena do parlamentu za okrsek Witham v Essexu. Několik let pracovala v PR Konzervativní strany, zároveň také lobbovala za tabákový a alkoholový průmysl.

Priti Patelová.

Dominic Raab, ministr zahraničí

Dominic Raab se opět vrací na výsluní. Poprvé byl do funkce ministra jmenován v roce 2015 a pracoval jako ministr spravedlnosti ve vládě Davida Camerona. O pozici přišel s nástupem Theresy Mayové do pozice premiérky, ale netrvalo to dlouho a byl ve vládě znovu. 

V červenci 2018 rezignoval na svůj post ministra pro brexit David Davis. A právě Raab byl jmenován jeho nástupcem. Skončil ale jen o několik měsíců později. Se slovy, že brexitovou dohodu Theresy Mayové nemůže „s čistým svědomím“ podporovat. Raab svou kariéru začínal jako mezinárodní právník, poté se stal diplomatem na ministerstvu zahraničí.

Raab je neochvějným zastáncem Brexitu. Trvá na tom, že brexit musí být 31. října, ať už s dohodou nebo bez. Jeho otec pocházel z Československa.

Bývalý britský ministr pro brexit Dominic Raab.

Stephen Barclay, ministr pro brexit

Byl to právě Barclay, kdo loni na podzim vystřídal Dominica Raaba v roli ministra pro brexit. Odpovědný byl ale spíše za přípravy brexitu. Jako poslanec za severovýchodní Cambridgeshire v roce 2016 hlasoval v referendu pro odchod Velké Británie z EU. V kampani za zvolení podporoval Johnsona.

Otec Barclaye byl odborářským úředníkem a matka státní úřednicí. Po studiích na univerzitě Cambridge pracoval jako bankéř v City of London, například pro banku Barclays Bank. Do britského parlamentu byl zvolen v roce 2010.

Stephen Barclay.

Michael Gove, kancléř vévodství Lancaster

Patří k nejostřílenějším ministrům v Johnsonově kabinetu. Přestože v současné vládě bude zastávat de facto pozici ministra bez portfolia, je nutnou součástí kabinetu - je totiž považován za jednoho z největších intrikánů v rámci Konzervativní strany, a proto je dobré mít jej na své straně. 

Působil již jako ministr životního prostředí v kabinetu Theresy Mayové či jako ministr kultury ve vládě Davida Camerona. Byl jedním z prvních konzervativců, kteří podporovali brexit, několikrát se sám pokoušel stát lídrem strany. Naposledy neúspěšně letos.

Ministr bez portfeje Michael Gove v tradičním slavnostním kiltu doprovodil na banket Stephanii Grishamovou, která obstarává první dámě komunikaci s veřejností.

Ben Wallace, ministr obrany

Bývalý ministr bezpečnosti Ben Wallace vedl kampaň za to, aby Velká Británie zůstala v EU. Wallace varoval, že brexit bez dohody může zasáhnout bezpečnostní vazby mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií, což bude mít opravdový dopad na bezpečnost veřejnosti.

Wallace byl v minulosti velitelem čety ve Skotské gardě. Za své osmileté působení v armádě sloužil v Severním Irsku, Německu, na Kypru a ve Střední Americe. Členem skotského parlamentu byl do roku 2005, poté získal křeslo v Lancasteru a Wyre.

Ben Wallace (vlevo).

Liz Trussová, ministryně mezinárodního obchodu

Liz Trussová byla velkým zastáncem Borise Johnsona v jeho kampani. V posledním kabinetu působila jako náměstkyně na ministerstvu financí. Dříve pracovala také jako ministryně životního prostředí.

Trussová byla zvolena do Parlamentu v roce 2010, předtím působila jako zástupkyně ředitele think – tanku Reform.

Liz Trussová.

Theresa Villiersová, ministryně životního prostředí

Theresa Villiersová je bývalou ministryní pro záležitosti Severního Irska. Dlouhodobě podporuje Borise Johnsona a uvedla, že Johnson nabídne lidem „určitou naději a nadšení“. Zároveň odmítá tzv. „irskou pojistku“ a v projevu v parlamentu letos uvedla, že je připravena podpořit i brexit bez dohody.

Zajímavostí je její podpora zákazu lovu se psy a snaha vylepšit lovecký zákon.  V roce 2005 byla zvolena poslankyní za obvod Chipping Barnet, také působila jako ministryně dopravy a jako stínová ministryně financí.  Mezi roky 1999 a 2005 působila jako poslankyně Evropského parlamentu.

Theresa Villiersová.

Amber Ruddová, ministryně práce, důchodů a rovnoprávnosti žen

Amber Ruddová se zřekla možnosti usilovat o pozici lídra konzervativců. Usoudila totiž, že strana chce jako lídra podporovatele brexitu. I přes předchozí důrazná varování proti brexitu bez dohody, ale dnes připouští, že je odchod potřeba.

Ruddová, která v boji o Downing Street podporovala Johnsonova soka Jeremyho Hunta, uvedla, že je stále znepokojena možným ekonomickým dopadem odchodu bez dohody, ale dodala: „Už neříkám, že si lehnu před buldozery, pokud k tomu dojde.“ V dubnu 2018 rezignovala jako ministryně vnitra kvůli skandálu Windrush.

Od roku 2010 působí jako poslankyně za obvod Hastings and Rye. Dříve například působila jako ředitelka investiční společnosti Lawnstone Limited.

Amber Ruddová.

Jo Johnson, ministr pro byznys, energetiku a vzdělávání

Povědomé příjmení není náhoda. Jo Johnson je totiž mladším bratrem současného premiéra. Ministrem byl již ve vládě Theresy Mayové, v niž vedl resort dopravy. Kabinet však opustil kvůli neshodám ohledně brexitu.

V referendu o nezávislosti Británie na EU hlasoval pro setrvání v Unii a dlouhodobě požaduje nové referendum - tedy pravý opak bratra Borise. V minulosti byl stejně jako bratr novinářem a přispíval do Financial Times, část života se živil i jako investiční bankéř Deutsche Bank.

Bratr premiéra Borise Johnsona Jo Johnson.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!