6. února 2013 8:32, aktualizováno  11:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pacifik zasáhlo zemětřesení. Vlna tsunami už zabila několik lidí

vlna cunami | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vlna cunami | foto: Reuters

SYDNEY Silné zemětřesení o intenzitě osmi stupňů Richterovy škály zasáhlo oblast východně od Šalamounových ostrovů v jižním Tichomoří. Otřesy zvedly asi metr vysokou vlnu tsunami, která zabila dle potvrzených zpráv stanice CNN pět lidí.

Vlna poškodila na Šalamounových ostrovech desítky domů a za několik hodin by měla dorazit k Japonsku.

Otřesy byly zaznamenány ve 2:12 SEČ ve vzdálenosti 347 kilometrů od ostrova Santa Cruz v hloubce přes 28 kilometrů. Tsunami zasáhla město Lata ležící na ostrově Santa Cruz, který je ve východní část souostroví.

Stanici CNN informaci o pěti mrtvých potvrdily zdravotnické zdroje. Dle stanice BBC jsou dvě osoby ještě pohřešovány.

Japonské úřady oznámily, že tsunami vysoká asi půl metru by mohla dorazit k japonským ostrovům Hokkaidó a Kjúšú. Japonská meteorologická služba proto vyzvala občany, aby se drželi dále od pobřeží.

ČTĚTE TAKÉ:

Varování před tsunami bylo vydáno původně pro Šalamounovy ostrovy, Vanuatu, Nauru, Papuu-Novou Guineu, Tuvalu, Novou Kaledonii, Fidži či Kiribati, ale postupně bylo odvoláno. Ostatní země jižního Pacifiku včetně Austrálie, Nového Zélandu a Indonésie situaci sledovaly.

Na Šalamounových ostrovech se ihned po vydání varování před tsunami vydali obyvatelé na výš položená místa. V oblasti, která je ohnisku nejblíže, žije asi 30.000 obyvatel.

V roce 2007 zasáhlo západní část Šalamounových ostrovů zemětřesení o síle 8,1 stupně Richterovy škály, při němž zahynulo více než 50 lidí a tisíce dalších přišly o střechu nad hlavou. Šalamounovy ostrovy tvoří více než 200 ostrovů s celkovým počtem obyvatel jen o málo přesahujícím půl milionu.

Lidovky.cz, ČTK

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?