Útočníci ujeli ve voze Volkswagen Polo, který policie později našla prázdný nedaleko místa činu. Švédský kreslíř Vilks dříve karikoval proroka Mohameda.
Akce v Kodani se vedle Vilkse účastnil také francouzský velvyslanec v Dánsku François Zimeray. Vilks ani Zimeray zraněni nebyli. Zabit byl podle dánské policie čtyřicetiletý muž, jehož totožnost prozatím nebyla potvrzena.
Teroristický útok
Dánská rozvědka PET uvedla, že okolnosti střelby „naznačují, že tu hovoříme o teroristickém útoku“. Podobně se večer vyjádřila také dánská premiérka Helle Thorningová-Schmidtová. „Už jsme si jisti, že to byl politicky motivovaný útok, a tudíž to byl útok teroristický,“ prohlásila premiérka. „V celé zemi platí zesílená pohotovost,“ dodala.
Dánská policie předtím prohlásila, že na hlavních výpadovkách z Kodaně byly zřízeny kontrolní body a zesíleny hraniční kontroly, především na hranicích s Německem. Na pátrání se podle agentury DPA podílí i německá policie.
|
Dánská policie nejdřív pátrala po dvojici podezřelých, ale večer oznámila, že pachatel byl pravděpodobně jenom jeden. Policie zveřejnila jeho neostrou fotografii. Muž měl na sobě tmavé oblečení a část obličeje mu zakrývala šála.
Rouhačství a svoboda slova
Incident se odehrál v kavárně Krudttönden na severu Kodaně při pořádání akce s názvem „Umění, rouhačství a svoboda slova“. Podle stanice TV2 zůstalo v oknech kavárny asi 30 děr po kulkách a nejméně dva lidé, včetně nejméně jednoho policisty, byli vyneseni na nosítkách.
„Slyšel jsme střelbu z automatických zbraní a křik. Policie střelbu opětovala a já jsem se schoval za bar. Nemohl jsem tomu věřit, bylo to jako ve filmu,“ řekl TV2 jeden z řečníků na události Niels Ivar Larsen.
VIDEO: Střelba v Kodani:
Jedna ze spoluorganizátorek akce Helle Merete Brixová řekla, že viděla kolem běžet maskovaného muže. „Rozhodně to pokládám za útok na Larse Vilkse,“ dodala.
Další účastnice akce, Inna Ševčenková z hnutí Femen, na Twitteru uvedla, že v sále byly desítky lidí. V okolí místa činu podle agentury DPA zavládl chaos.
Kontroverzní Lars Vilks
Osmašedesátiletý Vilks se už v minulosti stal terčem výhrůžek kvůli kontroverzním karikaturám proroka Mohameda s tělem psa z roku 2007. Kreslíř žije pod policejní ochranou.
V květnu 2010 dva muži hodili zápalné lahve do oken jeho domu. Loni v lednu byla v USA odsouzena k deseti letům vězení Američanka Colleen LaRoseová, která údajně spolu s dalšími islamisty plánovala Vilksovu vraždu.
Po lednovém útoku na redakci Charlie Hebdo Vilks agentuře AP řekl, že je méně zván na přednášky, a to kvůli obavám o bezpečnost.
Útok odsoudil i devětasedmdesátiletý dánský karikaturista Kurt Westergaard. „To je přece strašné. Po tom, co se stalo v Paříži, se to možná dalo čekat, ale je to přece tak blízko. Můj první pocit byl, že jsem byl zcela rozzuřen,“ řekl agentuře DPA kreslíř, jehož karikatury proroka Mohameda otištěné v dánském listu Jyllands-Posten v roce 2005 vyvolaly násilné protesty v islámském světě.
Westergaard, který byl také terčem několika násilných útoků, přiznal, že po atentátu na Charlie Hebdo se cítí být ohroženější. Podobně jsou na tom prý i všichni jeho kolegové.