Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Při explozi vagónů s plynem zemřelo nejméně 13 lidí

Svět

  7:19
ŘÍM - Nejméně 13 lidí zahynulo a na 50 jich bylo zraněno poté, co v severoitalském městě Viareggio vykolejil nákladní vlak a cisternové vagony se zkapalněným plynem explodovaly. Podle hasičů není bilance nehody zřejmě konečná. Z 50 zraněných, kteří utrpěli popáleniny různého stupně, je 35 zraněno vážně a velmi vážně. Za možnou příčinu neštěstí označil jeden zdroj zlomení osy jednoho vagonu.

Cisternové vagony se zkapalněným plynem explodovaly na severu Itálie foto: ČTK

České velvyslanectví v Římě sdělilo, že zatím nemá zprávy, že by mezi postiženými byl nějaký český občan.

Výbuch nastal krátce po půlnoci asi 200 metrů od nádraží, které je v centru padesátitisícového města. Čtyři zadní vagony nákladního vlaku jedoucího z La Spezie do Pisy vykolejily a zkapalněný plyn v nich explodoval.

Výbuch postihl oblast v okruhu 300 metrů, kde se podle očitých svědků rozpoutalo skutečné peklo. Kusy vagonů rozmetaných výbuchem zasáhly několik domů u nádraží. Oblast ozářily vysoké plameny, které polykaly okolní domy i auta, nad vším se vznášel hustý kouř a zněly sirény.Kusy vagonů rozmetaných výbuchem zasáhly několik domů u nádraží.

Exploze byla tak silná, že v ulici vedoucí kolem nádraží se zřítily dva obytné domy. Tlaková vlna podle agentur poškodila ještě desítky dalších menších obydlí a staveb a desítky aut. Oběťmi jsou obyvatelé obou zřícených domů a náhodní chodci, napsala agentura AFP. Podle dosavadních zpráv jsou mezi nimi nejméně dvě děti. Většina obětí zatím nebyla identifikována. Některá těla jsou ale úplně zuhelnatělá a určení jejich totožnosti bude velmi obtížné.

"Uviděl jsem, jak k nebi stoupá ohnivá koule," popsal událost svědek žijící v domě, odkud je vidět na nádraží. "Pak jsme slyšeli tři velké výbuchy, jako bomby. Vypadalo to, jako kdyby vypukla válka." Další svědek řekl, že slyšel výbuch, vyběhl na ulici a před sebou měl plameny a na zemi leželo zuhelnatělé tělo. "Byla to strašná scéna, na kterou nikdy nezapomenu. S tělem se nedalo nic dělat, jen ho přikrýt." Záchranářům a hasičům se krátce před úsvitem podařilo z trosek domů vyprostit tři živé děti. Pátrají dále v rozvalinách, kde mohou být další oběti. Ráno jejich velitel oznámil, že většina požárů už byla uhašena.

Pátrání v troskách označil za obtížné, protože v místech byl přívod plynu do domů. Z obavy před dalšími explozemi bylo z okolí nádraží evakuováno asi 2000 lidí. Pro některé z nich musely být postaveny stany. Celá oblast byla uzavřena. Příčinu vykolejení vlaku vyšetřuje komise, kterou jmenoval italský ministr dopravy. Podle mluvčího policie mohlo neštěstí způsobit poškození trati nebo problém s brzdným systémem. Podle italského serveru TGCOM mohlo neštěstí způsobit zlomení osy jednoho vagonu, který vykolejil a strhl z kolejí další.

Oba strojvedoucí neštěstí přežili jen s lehkými zraněními a jsou nyní vyslýcháni. Podle agentury AP řekli, že před nádražím, těsně před vykolejením zadních vagonů vlaku, ucítili nějaký náraz. Další údaje z jejich výpovědi zatím nejsou známy. Správa italských státních železnic oznámila, že vlak byl před odjezdem z La Spezie kontrolován a nebyly na něm shledány žádné závady.

Autor: