23. července 2017 16:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při požárech v Chorvatsku nejspíš vybuchly desítky min z války. V ‚odminovaném‘ lese

Oheň poblíž vesnice Mravince v blízkosti Splitu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oheň poblíž vesnice Mravince v blízkosti Splitu. | foto: Reuters

ZÁHŘEB Lesní požár, který se rozšířil do jižního Chorvatska ze sousední Černé Hory, zřejmě v noci na neděli způsobil výbuchy několika desítek min z války provázející rozpad bývalé Jugoslávie. V neděli o tom s odvoláním na místní hasiče informovala agentura AP.

Oblast kolem Dubrovníku se stala dějištěm bojů poté, co Chorvatsko v roce 1991 vyhlásilo nezávislost. Toto historické město, které je zapsáno na seznamu historického dědictví UNESCO, bombardovaly jednotky jugoslávské armády.

Hasiči po úspěšném zásahu u vesnice Srinjine.
Hasiči hasící požár nedaleko Splitu.

Podle místních hasičů se výbuchy v oblasti, o níž se doposud předpokládalo, že je odminovaná, ozývaly od půlnoci do dnešního rána. Explozí bylo čtyřiatřicet.

Hasiči v Chorvatsku a Černé Hoře se už týdny v horkém a suchém počasí a v době vrcholu turistické sezony potýkají s četnými lesními požáry.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.