Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Při letecké havárii zahynuly desítky dětí

Svět

  20:15
LAGOS - Nejméně 103 osob, většinou dětí, dnes zahynulo na jihu Nigérie při havárii místního dopravního letadla. Sedm osob tragédii takřka zázrakem přežilo se zraněním. Stroj po pádu zachvátily plameny.

Letecká nehoda (archivní foto)

Letoun typu DC-9 havaroval při přistávacím manévru ve městě Port Harcourt v době, kdy zuřila bouřka. Podle letištních zdrojů stroj minul dráhu. V letadle, které odstartovalo z Abuji, se podle úřadů nacházelo 103 pasažérů a sedm členů posádky.

Podle jedné matky čekající na své dítě bylo na palubě 75 dětí z abujské jezuitské střední školy. O vysokém počtu školáků hovořil i nejmenovaný letištní pracovník. Zranění, jejichž totožnost nebyla zatím sdělena byli převezeni do nemocnice.

Záhadná nehoda
V říjnu se u Lagosu zřítil Boeing 737-200, v jehož troskách přišlo o život 117 osob. Příčiny této nehody nebyly objasněny, ale američtí vyšetřovatelé, kteří byli povoláni do Nigérie, minulý měsíc vyloučili, že by neštěstí měli na svědomí teroristé.

Společnost Sosoliso, jejíž stroj dnes havaroval, byla založena v roce 1994; loni byla oceněna jako nejlepší nigerijský letecký dopravce. Podle své webové stránky zajišťuje spojení mezi šesti nigerijskými městy.

Podle expertů se na většině komerčních linek v Nigérii používají letadla starší dvaceti let nebo "ojeté" stroje. Vzletové a přistávací dráhy se v zemi pravidelně uzavírají kvůli jejich špatnému technickému stavu.

Autor: