Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Při náletech zahynulo u Damašku okolo 80 lidí. Šlo převážně o civilisty

Svět

  14:39aktualizováno  16:28
DAMAŠEK - Při nedělních náletech syrského letectva zahynulo severně od Damašku okolo 80 lidí. Podle zdravotníků a ochránců lidských práv to byli většinou civilisté. Zraněno bylo přes 200 osob. Radikální fronta An-Nusra, která bojuje v Sýrii, propustila ze zajetí sedm členů opozice čerstvě vycvičených americkými vojáky.

Páteční nálety na předměstí Damašku. foto: Reuters

Zajala je před asi dvěma týdny, když čerstvě přijeli do Sýrie po ukončení výcviku v Turecku.

Syrská organizace ochránců lidských práv (SOHR) informovala, že bomby zasáhly tržiště v Dumě, která leží asi 15 kilometrů na sever od Damašku a kterou má v rukou opozice. Letadla prý na tržiště útočila šestkrát a odpálila nejméně desítku raket. Nálety údajně pokračovaly i poté, co na tržiště dorazili zdravotníci. Podle SOHR šlo o „úmyslně spáchaný masakr“, při kterém bylo zabito nejméně 82 lidí a dalších 250 utrpělo zranění. Vzhledem ke kritickému stavu mnoha zraněných počet zabitých nejspíše ještě stoupne.

Podle jiné, místní skupiny ochránců lidských práv, na tržišti zahynula stovka lidí a další tři stovky byly zraněny. Situace na místě je katastrofální a z mešit znějí výzvy k darování krve všech skupin.

Válka v Sýrii je na prahu bašty alávitů, džihádisté táhnou na Latákíju

Syrská armáda k útoku uvedla, že letectvo útočilo v Dumě a sousední Harastě na velitelství skupiny, která si říká Islámská armáda. O útoku kromě SOHR, působící z britského exilu, informovali i místní zdravotníci.

Islámská armáda sdružuje několik skupin, které působí v Damašku a blízkém okolí. Tyto skupiny odmítly členství v Syrské svobodné armádě, která zahájila boje proti režimu v Damašku. Není ale příznivcem radikálů z organizace Islámský stát (IS) ani An-Nusry. Islámská armáda ovládá Dumu dva roky a letectvo na ni útočí pravidelně. V sobotu Islámská armáda napadla pozice vládních sil v Harastě.

13 zajatých vojáků, 3 mrtví

Krátce po vstupu do Sýrie ale osm nově vycvičených lidí padlo do zajetí An-Nusry, později tato organizace, která se hlásí k Al-Káidě, zajala dalších pět a tři zabila v boji.Pro boj proti IS vznikla mezinárodní letecká koalice, již vedou USA. Snaží se získat spojence pro pozemní operace a zahájily za tímto účelem výcvik vybraných členů opozice. Do Sýrie vstoupilo po ukončení výcviku 54 vyzbrojených a vybavených lidí, kteří prošli výcvikem americké armády. Byli z první skupiny 54 lidí, které Američané připravili na pozemní boj proti radikálům. Říkají si Divize 30 a mají se stát hlavním spojencem letecké koalice v boji proti islamistům a pomoci udržet osvobozená území.

Divize 30 oznámila osvobození sedmi svých lidí v prohlášení na internetu a únosce 

Počet obětí války v Sýrii? Za čtyři roky zemřelo více než 240 tisíc lidí

v něm označuje jako „bratry z fronty An-Nusra“. „Vítáme tento šlechetný čin a žádáme bratry z An-Nusry, aby osvobodili v nejbližších hodinách velitele skupiny a ostatní bojovníky,“ uvádí se v prohlášení. Není z něj jasné, v jaké části Sýrie byli bojovníci zadržováni.

Fronta, která propuštění skupiny zatím nepotvrdila, na svou obranu tvrdila, že členy Divize 30 považuje za „agenty, kteří budou v oblasti hájit americké zájmy“.

USA pro tento výcvik, na němž se dohodly s Tureckem a také Jordánskem, adepty přísně vybírají. Mají být připraveni k boji proti Islámskému státu, který ovládá téměř polovinu syrského území.

Do Damašku přijel nový šéf humanitárních operací OSN Stephen O’Brien a jednal s ministrem zahraničí Valídem Mualimem o humanitárních potřebách Sýrie. „Jsme připraveni spolupracovat se syrskou vládou,“ řekl ministrovi. V Sýrii je kvůli bojům mimo své domovy 7,6 milionu lidí.

V Damašku podle tureckých médií přistálo šest z osmi těžkých přepadových stíhaček MiG-31, které se Rusko zavázalo dodat ještě podle dohody z roku 2007, avšak splnění kontraktu za půl miliardy dolarů odložilo, prý na nátlak Izraele. Ruská vládní agentura vyvážející zbraně zprávu o dodání stíhaček ani nepotvrdila, ani nepopřela.

Občanská válka, zuřící v Sýrii pátým rokem, si vyžádala více než 250.000 mrtvých a nejméně půl milionu zraněných.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!