Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hnutí Boko Haram zabilo 58 lidí. Pak se přidalo k Islámskému státu

Hospitalizované oběti bombového atentátu na autobusovou zastávku v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hospitalizované oběti bombového atentátu na autobusovou zastávku v... | foto: Reuters

MAIDUGURI (NIGÉRIE) Sebevražední atentátníci v sobotu zabili na tržišti v severonigerijském městě Maiduguri nejméně 58 lidí a 139 osob bylo zraněno. Podle očitých svědků bylo z místa slyšet tři výbuchy. Jeden z útoků spáchala žena. Akce se připisuje radikálům ze skupiny Boko Haram. Stejná skupina se pak v sobotu večer veřejně přidala k Islámskému státu.

„Oznamujeme naši věrnost chalífovi...budeme naslouchat jeho pokynům v dobách plných těžkostí i blahobytu,“ uvedla skupina. Jak poznamenala agentura Reuters, pravdivost tohoto vzkazu nemohla být nezávisle ověřena. 

Krátce před polednem zaútočila sebevražedná atentátnice na rybím tržišti a zabila 18 osob. Asi o hodinu později pak zemřelo 15 lidí u poštovního úřadu, který je v blízkosti tržiště.

Ofenziva nigerijské armády proti extremistům z militantní sekty Boko Haram.
Čadský voják s talismany, jež mu mají zajistit štěstí a bezpečí v boji.

Informaci potvrdil zástupce státu Borno Kaka Shehu. Podle něj třetí výbuch otřásl přeplněnou autobusovou stanicí asi hodinu po poledni. Maiduguri je střediskem Borna, největším městem na severovýchodě Nigérie a domovem více než milionu lidí.

„Podle informací, které máme ze tří míst, kde došlo k útoku, zahynulo 58 lidí,“ uvedl jeden z místních představitelů Clement Adoda. Mezi mrtvými jsou prý i děti.

Boko Haram bojuje hlavně na severovýchodě Nigérie, kde se snaží ustavit stát podle svého výkladu islámu. Ohrožuje ale i okolní země, které už kvůli tomu začaly sestavovat regionální jednotku. Má mít přes 8000 vojáků z Nigeru, Čadu a Kamerunu. Nigérie kvůli špatné bezpečnostní situaci odložila volby plánované původně na únor. Při násilnostech, za nimiž je Boko Haram, zemřelo v minulých šesti letech na 12 000 lidí.

Boko Haram nyní shromažďuje své bojovníky u města Gwoza a připravuje se na úder regionální jednotky. Z města začali prchat civilisté, ale armáda prý stále vyčkává, protože v oblasti je stále hodně obyvatel. Členové Boko Haram údajně město a jeho okolí zaminovávají.

V sobotu večer se pak podle BBC Boko Haram připojilo k Islámskému státu. Jeden z nigerisjkých šéfů hnutí přísahal na Twitteru a ve zvukovém prohlášení spojenectví s teroristickým hnutím IS. 

, ,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...