130 let
Etiopští vojáci (ilustrační snímek)

Etiopští vojáci (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Při pokusu o převrat v Etiopii zavraždili náčelníka generálního štábu. Střílelo se i v hlavním městě

Svět
  •   10:50
Addis Abeba - Při sobotním etiopském pokusu o převrat byl zavražděn náčelník generálního štábu Seare Mekonnen a předseda regionální vlády státu Amhara Ambachew Mekonnen. S odkazem na mluvčí etiopského premiéra to v neděli napsala agentura AFP. Podle místních médií, na něž se odvolává agentura Reuters, šéfa generálního štábu zastřelil jeho osobní strážce.

Za pokusem o převrat v etiopském státě Amhara stál podle státní televize armádní generál. Má jím být bývalý bezpečnostní šéf v tomto státě Asamnew Tsige, který byl propuštěn poté, co se k moci dostal etiopský premiér Abiy Ahmed, uvádějí média citovaná Reuters. Jen několik hodin poté, co byl z metropole tohoto státu ohlášen pokus o převrat, který se nezdařil, přišla zpráva o pokusu o atentát na náčelníka generálního štábu etiopské armády Searea Mekonnena. Později úřady oznámily jeho smrt.

Předseda etiopské vlády v televizním projevu sdělil, že při pokusu o puč ve městě Bahir Dar ve státě Amhara na severozápadě země bylo zabito několik představitelů státní správy. Obyvatelé Bahir Daru vypověděli, že ve městě byla v sobotu večer několik hodin slyšet těžká palba.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že má informace také o střelbě v etiopské metropoli Addis Abebě. Podle některých zpráv v zemi přestal fungovat internet.

Premiér Ahmed se snaží o demorkatické reformy

Podle premiéra Ahmeda na náčelníka generálního štábu armády Mekonnena zaútočili „žoldáci“. V sobotu večer premiér v televizi uvedl, že na Mekonnena „stříleli lidé, kteří mu byli blízcí“.

Premiérův mluvčí uvedl, že pučisté ve státě Amhara se pokusili svrhnout předsedu regionální vlády Ambachewa Mekonnena. Úřady se nyní snaží strůjce převratu dopadnout.

Předseda vlády Ahmed se od svého zvolení v loňském roce snaží provádět demokratické reformy; propustil řadu politických vězňů, posílil svobodu slova a pronásleduje činitele obviněné z porušování lidských práv. Zasadil se také o podpis mírové smlouvy se sousední Eritreou, jež ukončila dlouhotrvající pohraniční válku. Po jeho nástupu k moci ale v zemi s více než 100 miliony obyvatel znovu vzplálo etnické násilí, kvůli němuž své domovy opustily již více než dva miliony Etiopanů.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás