Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Při požárech v Řecku zahynulo přes 50 lidí

Svět

  11:18
ATÉNY - Více než padesát obětí na životech si vyžádaly požáry, které stále sužují některé oblasti Řecka. Nejvíce postiženým místem je poloostrov Peloponés, ale oheň se šíří i u obytných zón na ostrově Evia.

Požár v Řecku foto: ČTK

"Situace je stále velmi kritická," připustil ráno mluvčí hasičů. Dostat pod kontrolu by se měl brzy jen požár na předměstí Atén. V průběhu dne by se podle hasičů však mohla situace zlepšit i na ostatních místech, protože se zmírnil vítr, má se trochu snížit i teplota a očekávají se velké posily z desítky evropských zemí.

Zatím však pokračují záchranné práce na Peloponésu a Evii, kde bylo již evakuováno na 40 vesnic. "Uhoříme zde zaživa," naříkala v noci podle agentury Reuters jistá žena z vesnice Lambeti, která měla být později také evakuována. Obyvatelé se zatím snažili stříkat zahradními hadicemi na domy a jejich bezprostřední okolí ve snaze zachránit své životy a majetky.

Vláda vyhlásila v sobotu výjimečný stav v celé zemi a třídenní národní smutek. Ohně podle ní způsobili především žháři a vedro jen napomáhá šíření živlu.

"Současné vypuknutí tolika požárů na tolika místech země nemůže být náhoda. Stát udělá vše, co je v jeho silách, aby našel viníky a potrestal je," prohlásil řecký premiér Kostas Karamanlis. Několik podezřelých již bylo podle úřadů zatčeno.
Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat