12. září 2012 9:51, aktualizováno  15:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ohnivé peklo. Při požáru textilky v Karáčí uhořelo 289 lidí

Požář textilky v Karáčí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požář textilky v Karáčí | foto: ČTK

KARÁČÍ Nejméně 289 mrtvých si podle nejnovější bilance vyžádal požár, který vypukl v úterý večer v textilní továrně v jihopákistánském Karáčí. Hasiči ale zatím ještě všechny mrtvé nespočítali.

Desítky dalších lidí byly zraněny. Počtem obětí, který ještě nemusí být konečný, jde už nyní o čtvrtý nejtragičtější požár na světě za posledních pět let.

Většinu z nově přibývajících obětí hasiči našli v suterénu pětipodlažní budovy, kde byly zamčené dveře, a proto dělníci neměli jak uniknout a udusili se. V budově chyběla jakákoli základní bezpečnostní opatření, například nouzové východy či alarm.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobné bezpečnostní problémy jsou přitom v Pákistánu běžné, zvláště pak v továrnách, které vznikají nelegálně v hustě zalidněných městech, kde jejich provozovatelé často platí úplatky úředníkům, aby přimhouřili nebo úplně zavřeli oči. Co požár způsobilo, zatím pákistánské úřady nevědí, potvrdily už ale, že jde o nejhorší požár v Pákistánu za 65 let jeho existence. V noci propukly v blízkosti továrny střety mezi policií a příbuznými zaměstnanců továrny, kteří se chtěli dostat k požářišti.

Těla jsou ohořelá, nejde poznat, zda jde o ženu či muže

Podle lékaře nemocnice v Karáčí, kam byly oběti přiváženy, je mezi mrtvými nejméně deset žen. Některá těla jsou ale tak ohořelá, že nejde poznat, zda se jedná o ženu nebo o muže. Více než šest desítek dělníků utrpělo zranění, když vyskákali z oken, aby unikli plamenům.

"Bylo to hrozné. Z ničeho nic bylo celé patro v plamenech a dýmu a horko bylo tak silné, že jsme se vrhli k oknům, rozbili kovové mříže a skleněné tabulky a vyskákali ven," řekl AFP dvaatřicetiletý Muhammad Sálim, který si zlomil nohu, když vyskočil z druhého podlaží. Podle něj v pětipodlažní továrně v době, kdy požár vypukl, bylo asi 150 dělníků, dosavadní bilance ale ukazuje, že tento počet musel být ještě mnohem vyšší. V továrně se pracovalo nepřetržitě na tři směny.

Textilka hořela i v Moskvě, zemřelo 14 lidí

Čtrnáct lidí v úterý uhořelo v textilní dílně ve městě Jegorjevsku jihovýchodně od Moskvy. V plamenech zemřeli ilegální pracovníci z Vietnamu. Do boje s požárem se zapojilo pět hasičských posádek.

Hasiči neměli informace o tom, kolik osob v dílně při vypuknutí požáru pracovalo. Požár přežil jediný Vietnamec, kterého se podařilo záchranářům z budovy vyvést s těžkými popáleninami.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz