21. března 2015 12:29, aktualizováno  21:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V New Yorku uhořelo v domě sedm dětí. Detektory kouře byly k ničemu

Hasiči zasahují v newyorské čtvrti Brooklyn, kde při požáru obytného domu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči zasahují v newyorské čtvrti Brooklyn, kde při požáru obytného domu... | foto: ČTK

NEW YORK Matka a jedna z dcer jeden z nejtragičtějších požárů v historii města přežily a jsou v kritickém stavu, uvedly místní úřady. Oheň se vznítil od jednoduché kuchyňské elektrické plotýnky, kterou řada místních židů používá k ohřívání jídla kvůli restrikcím spojeným se svátkem šabat.

Oběti patří k jedné rodině. Požár se stovce hasičů, kteří se dozvěděli o incidentu krátce po půlnoci místního času (po 5:00 SEČ), podařilo rychle uhasit, uvedla policie.

Matka s dcerou vyskočily z okna

Plotýnka na pultě v přízemí, která požár vyvolala, měla dosud nespecifikovanou závadu. Vznícený oheň stoupal do horního patra, kde v šesti pokojích spalo devět lidí. Matka a čtrnáctiletá dcera vyskočily okny. Obě utrpěly popáleniny a přiotrávily se kouřem, upřesnil představitel hasičů Daniel Nigro. Dalších sedm dětí zemřelo. Osmiletá dívka byla mrtvá na místě, další dvě sestry a čtyři bratři zemřeli v nemocnici.

„Jedná se o největší tragedii spojenou s požárem v tomto městě za posledních sedm let,“ řekl na tiskové konferenci Nigro. Poznamenal, že dům měl detektory kouře v suterénu, ale nikoli v přízemí a na patře. Otec rodiny odjel před tragedií na konferenci a byl již informován. 

Plotýnka k udržování tepla

Soused Nate Weber řekl novinářům, že v době požáru křičela před domem jedna žena. „Moje děti jsou uvnitř. Odveďte je ven, odveďte je ven,“ volala prý žena.

Nigro uvedl, že plotýnka se zřejmě používala k udržování teplého jídla během židovského svátku šabat, kdy je vyznavačům judaismu zapovězeno používat sporák s ohněm. Tato jednoduchá zařízení podle něj používají lidé z židovské komunity ve čtvrti Midwood, kde k tragédii došlo, během pátečních nocí velice často.

„Jsou to dobří lidé. Děti vždy pomáhaly lidem. Nemohu tomu uvěřit, nechápu to,“ řekl listu muž, který bydlí v sousedství.

Hra o čas

U požáru zasahovala přibližně stovka hasičů, z nichž první byli na místě během několika minut po zavolání. Oheň se jim podařilo rychle uhasit, dětem však již nebylo pomoci. Podle Nigra byly jejich pokoje v zadní části domu, kterou oheň zachvátil nejdříve, zatímco matka a dcera měly pokoje v přední části. „Matka by bývala musela jít do ohně, aby je zachránila,“ řekl Nigro.

Na místo se dostavil i newyorský starosta Bill de Blasio, který vyjádřil rodině svou účast. „Každý Newyorčan právě teď cítí tuto bolest,“ uvedl starosta.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz