23. února 2017 21:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při protestech proti policii na předměstí Paříže zadrželi 26 lidí

Průběh celého protestu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průběh celého protestu. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Při protestech francouzských školáků proti údajnému policejnímu násilí zadrželi ve čtvrtek strážci zákona v Paříži a jejím okolí 26 osob. Původně pokojná demonstrace zhruba tisíce převážně mladých lidí ve východní části francouzské metropole se zvrhla v násilnosti, a proto policisté použili i slzný plyn, informovala agentura Reuters.

Na předměstí Paříže lidé několik týdnů demonstrují kvůli spornému zadržení 22letého muže během razie proti obchodníkům s drogami na počátku února. Černošského mladíka Thea, který policistům na předměstí Aulnay-sous-Bois vzdoroval, údajně strážci zákona nejdříve brutálně zbili a pak mu jeden z nich vrazil obušek do konečníku. Způsobil mu tím vážné zranění, kvůli kterému ho musel ošetřit lékař.

Po brutálním útoku byl černoch Theo vystaven i rasistickým narážkám...
Protesty se uskutečnily na pařížském předměstí Aulnay-sous-Bois

Úřady již čtyři zasahující policisty postavily mimo službu a toho z nich, který zadrženému ublížil obuškem, již vyšetřují pro podezření ze znásilnění. Zraněný mladík, který je stále v nemocnici, mezitím vyzval k zastavení násilí a jeho rodina uvedla, že důvěřuje francouzské justici.

Ke klidu ve čtvrtek vyzvala také ministryně školství Najat Vallaudová-Belkacemová. „Vyzývám ke klidu, protože výstřelky, jako jsou tyto, násilí a blokování vchodů do budov, není přijatelné. Stát ukáže přiměřenou tvrdost,“ uvedla.

Nejde zdaleka o první nepokoje ve Francii reagující na policejní zvůli v sociálně vyloučených lokalitách. Podobně se situace vyvíjela na severním předměstí Paříže například loni v létě, kdy zemřel při zatýkání mladý černoch. Několik dní trvaly násilnosti, při nichž byly zadrženy desítky lidí a desítky aut shořely.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz