Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Při protestech proti vojenskému puči v Barmě zahynulo dalších pět lidí, počty obětí tak nadále rostou

Masové protesty proti vojenskému puči ve městě Rangún. foto: Reuters

Rangún - Barmské pořádkové síly zabily nejméně pět dalších demonstrantů proti juntě, která se dostala k moci při únorovém puči. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na svědky a místní média. Podle ní aktivisté rovněž požádali ozbrojené skupiny etnických menšin, aby podpořily jejich kampaň proti vojenské vládě.
  20:11

I přes stoupající počet mrtvých vyšli lidé v Barmě opět protestovat do ulic

Po sobotě, která byla se 114 mrtvými nejkrvavějším dnem od převratu z 1. února, vyšly do ulic měst po celé zemi tisíce demonstrantů odhodlaných zabránit návratu vojenské vlády po desetiletí demokratických reforem.

Nejméně dva lidé zemřeli v Rangúnu, kde bezpečnostní složky podle místních obyvatel za použití i těžších zbraní rozehnaly protestující na barikádách. Státní televize uvedla, že se jednalo o „zbraně proti výtržníkům“. Jeden člověk zemřel po střelbě v jiné části největšího barmského města a další dvě oběti hlásili svědci ze střední části země.

Lidé na pohřbu jednoho z účastníků protestů. Během demonstrací v sobotu 27. 3....
Lidé truchlí nad zabitým účastníkem protestů. Jen během sobotních protestů...

Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) vyčíslila dosavadní bilanci zabitých civilistů od chvíle převratu na 464.

Barmská armáda zaútočila na území ovládané Kareny. Palbu odsoudilo několik západních zemí

Jeden z hlavních spolků organizující demonstrace, Obecný stávkový výbor národů, v pondělí na facebooku zveřejnil výzvu ozbrojeným skupinám etnických menšin, aby pomohly těm, kteří se postavili „nespravedlivému útlaku“ barmské armády. „Je nezbytné, aby etnické ozbrojené skupiny kolektivně chránily lidi,“ uvedla.

Povstalci různých národnostních skupin v Barmě po desetiletí bojují za větší autonomii na centrální vládě. Ačkoliv mnoho z nich dříve souhlasilo s příměřím, v uplynulých dnech vzplály boje mezi armádou a jednotkami menšin na východě a severu země. Barmská armáda po desetiletí ospravedlňovala usurpaci moci tím, že je jako jediná instituce schopná zachovat jednotu země.

Nepokoje v Barmě pokračují. Vojáci zabili při demonstracích dalších 90 lidí, celkově už přes 320

Stíhačky barmské armády v neděli zahájily palbu na vesnici blízko thajských hranic, na území ovládaném etnickou ozbrojenou skupinou Karenský národní svaz (KNU). Před nálety do Thajska uprchlo na 3000 lidí. Podle nevládní organizace Free Burma Rangers však Thajsko poslalo zpět přes hranici více než 2000 běženců. Thajská regionální správa to popřela. Thajský premiér Prajutch Čan-Oča dříve uvedl, že si přeje, aby nejnovější problémy Barmy zůstaly tam, kde jsou. Odmítl tvrzení, že thajská vláda pučisty v Barmě skrytě podporuje.

Na severu země svádí boje s barmskou armádou Armáda kačjinské nezávislosti (KIA), jejíž příslušníci v neděli přepadli policejní stanici. KNU i KIA vyjádřily protivládním demonstracím podporu a vyzvaly vládu, aby přestala používat násilí proti demonstrantům.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!