28. dubna 2017 10:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při razii britské policie proti terorismu se střílelo, jedna zadržená je ve vážném stavu

Britská policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská policie | foto: Matt Dunham/AP

LONDÝN Čtyři osoby v noci na pátek zadržela britská policie během protiteroristické akce v Londýně a v hrabství Kent. Jedna další žena utrpěla při raziích střelné zranění, informovaly zahraniční agentury. Skupina podle policie aktivně plánovala teroristický útok. Zásah však nesouvisel se čtvrtečním incidentem nedaleko sídla britských premiérů.

Žena postřelená během nočního zásahu ve čtvrti Willesden na severozápadě Londýna je v současné době v nemocnici. Její stav je podle agentury Reuters vážný, ale stabilizovaný.

Policie na adrese, kde došlo ke střelbě, zadržela dvě osoby, mladíka ve věku 16 let a 20letou ženu, jednoho 20letého muže pak zadržela v sousedství. Čtvrtou zadrženou je 43letá žena z Kentu. Celkem v poutech podle agentury Reuters skončilo šest lidí. Všichni jsou podezřelí z plánovaní teroristického útoku. Samotná zraněná žena zadržena prozatím nebyla, její pokoj v nemocnici ale policie střeží.

Během akce policisté prohledali také tři londýnské adresy. Věří, že se jim podařilo zabránit spiknutí, které se blížilo vyústění teroristickým útokem. Akutní hrozbu však nočním zásahem podle policejního prohlášení zažehnali.

Policista vstupuje při razii do jednoho z vytipovaných míst v středoanglickém...
Khalid Masood po útoku. Záchranáři se ho snažili desítky minut oživit.

Podle koordinátora protiteroristické jednotky, který události v pátek ráno komentoval, v současné době její členové zatýkají podezřelé jedince téměř na každodenní bázi. Protiteroristická razie v noci ze čtvrtka na pátek však prý nijak nesouvisela se čtvrtečním incidentem, během kterého policie v centru Londýna nedaleko sídla britských premiérů zadržela muže podezřelého z přípravy teroristických činů. Měl u sebe několik nožů. Vyšetřování tohoto případu pokračuje.

Bezpečnostní opatření v okolí britského parlamentu a vládních budov v Londýně jsou zvýšená kvůli březnovému teroristickému útoku před Westminsterským palácem, kde Brit Khalid Masood zabil pět lidí včetně policisty ve službě. K atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

fasJakub Fajnor, ČTK

Najdete na Lidovky.cz