Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tv„Nejde jen o další ostřelování - jde o cynický válečný zločin,“ uvedla ukrajinská policie na platformě Telegram. „Ruská armáda opět zasáhla civilní objekt, aniž by respektovala všechny normy mezinárodního práva a lidskosti,“ dodala. Policie zveřejnila i fotografie téměř zničené tmavě modré osobní dodávky, běžně nazývané maršrutka, s utrženou střechou a vysklenými okny.
Moskva se přímo k úderu na minibus nevyjádřila. Ruská státní agentura TASS s odvoláním na ministerstvo obrany napsala, že ruské síly zasáhly pomocí dronů stanoviště ukrajinské vojenské techniky v Sumské oblasti.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém příspěvku na sociální síti X uvedl, že po útoku je v nemocnici sedm zraněných s popáleninami, zlomeninami a zraněními způsobenými výbuchem. Mezi zabitými jsou podle něj pouze civilisté a také rodina - otec, matka a dcera. Vyjádřil všem rodinám a blízkým upřímnou soustrast.
Zelenskyj také uvedl, že na Rusko musí být vyvíjen tlak, aby zabíjení zastavilo. „Bez přísnějších sankcí, bez silnějšího nátlaku nebude Rusko usilovat o skutečnou diplomacii,“ napsal. „Očekáváme přísné sankce vůči Rusku ze strany Spojených států, Evropy a všech našich partnerů. Diplomacie musí začít fungovat.“
„V Istanbulu ještě ani nestačili uklidit židle po jednáních o příměří mezi Ukrajinou a Ruskem, a Kreml zavraždil v Sumské oblasti nejméně devět lidí. Lidí, kteří jeli autobusem, kteří měli rodiny,“ uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský na síti X. „Takhle vážně bere Putin jednání o míru. Kreml nechce mír, Kreml chce válku,“ dodal šéf české diplomacie.
Agentura Reuters připomíná, že není schopna nezávisle ověřit zprávy válčících stran. Rusko i Ukrajina popírají, že by se při útocích zaměřovaly na civilisty, ale v konfliktu jich zemřely tisíce, naprostá většina z nich byli Ukrajinci.
Útok se stal u města Bilopillja ležícího nedaleko ruské hranice. Přišel jen několik hodin poté, co se v Istanbulu poprvé po více než třech letech sešla ruská a ukrajinská delegace k přímému jednání.
Vyjednávači se dohodli jen na výměně tisíce válečných zajatců z každé strany, na příměří ve válce nikoliv.
Podle ukrajinských představitelů přišlo Rusko s nepřijatelnými požadavky. „Ruské požadavky jsou odtržené od reality a jdou daleko za cokoli, co bylo dříve projednáno,“ řekl agentuře Reuters ukrajinský diplomatický zdroj, podle něhož Rusové chtějí, aby se Ukrajinci výměnou za příměří stáhli ze svého území, a předkládají další „nekonstruktivní podmínky“.