16. února 2017 18:02, aktualizováno  21:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při sebevražedném útoku v pákistánské svatyni zemřelo nejméně 75 lidí

Personál pákistánské nemocnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Personál pákistánské nemocnice | foto: ČTK

Islámábád Při sebevražedném útoku v súfistické svatyni v jižním Pákistánu ve čtvrtek zemřelo nejméně 75 lidí a více než 150 dalších osob bylo zraněno. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní policii. K útoku se přihlásil Islámský stát (IS) prostřednictvím agentury Amak, se kterou islamisté spolupracují.

Novou bilanci potvrdila policie, kterou citovala agentura Reuters. Podle jejích informací ovšem může počet obětí dál stoupat.

Čtvrteční útok je nejkrvavějším ze série pumových útoků, které tento týden postihly Pákistán poté, co pákistánská odnož Talibanu a další islamistické ozbrojené skupiny pohrozily novou ofenzivou. IS působí převážně na Blízkém východě, v posledních letech ale sílí i jeho přítomnost v Pákistánu.

Útoky zpochybňují dojem zlepšující se bezpečnostní situace v zemi. Jsou zároveň označovány za důkaz, že ozbrojenci stále představují vážnou hrozbu pro Pákistán, zemi se 190 miliony obyvatel, která disponuje jadernými zbraněmi.

Nejnovější atentát odsoudil pákistánský premiér Naváz Šaríf, který slíbil, že neustane v boji proti islámským ozbrojencům útočícím na vládu, soudní systém a všechny, kdo se neztotožňují s jejich striktní interpretací sunnitského islámu.

Útočník vstoupil do súfistické svatyně Lal Šáhbáz Kalandar v provincii Sindh v době, kdy se tam shromáždily davy věřících. Podle místních zdrojů bylo cílem útočníka zřejmě křídlo vyhrazené ženám s dětmi. Mezi oběťmi je také asi 30 dětí.

Súfismus je mystická, tolerantní forma islámu, která je v Pákistánu praktikována po staletí. Svatyně, jež se stala terčem útoku, patří k nejuctívanějším súfistickým mešitám v zemi. Je zasvěcená svatému muži ze 13. století, jehož ducha vyvolávají věřící v extatických každodenních rituálech se zpěvem a tancem.

Jedna ze súfistických svatyní se stala terčem útoku IS i loni v listopadu. Při výbuchu v okresu Chuzdar v provincii Balúčistán zemřelo nejméně 52 lidí a více než 100 osob bylo zraněno.

Čtvrtečním útokem pokračuje série násilností, které se tento týden v Pákistánu odehrály. Nejvážnějším incidentem byl pondělní pumový útok, při kterém ve východopákistánském Láhauru zahynulo 13 lidí. Přihlásila se k němu frakce pákistánského Talibanu Džamáate Ahrár. Tato skupina se loni přihlásila také k odpovědnosti za pumový atentát, při němž na Velikonoce v Láhauru ve veřejném parku zahynulo nejméně 75 osob.

Pozornost celého světa vyvolalo i ničení súfistických památek v Mali v červnu 2012. Ozbrojenci z tamní islamistické skupiny Ansar Dine napojené na teroristickou síť Al-Káida tehdy zničili v Timbuktu čtrnáct ze šestnácti hrobek svatých mužů súfismu. Útok následoval jen několik dnů poté, co UNESCO zařadilo Timbuktu na seznam památek v ohrožení. Islamisté ve městě zničili i řadu mešit a spálili tisíce vzácných rukopisů.

V roce 2015 Mezinárodní trestní soud (ICC) zahájil kvůli ničení památek v Mali řízení proti malijskému radikálovi Ahmadovi Mahdímu Fakimu. Jde o první případ, kdy se ICC zabývá obviněním z ničení historických a náboženských cenností. UNESCO v roce 2015 několik hrobek svatých mužů súfismu zničených islamisty obnovilo. Několik súfistických svatyní bylo v roce 2012 zničeno také v Libyi.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz