3. srpna 2018 13:31, aktualizováno  19:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při sebevražedném útoku v afghánském Gardezu zemřelo nejméně 39 lidí, další jsou v nemocnici

Afghánský voják (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afghánský voják (ilustrační foto) | foto: Reuters

Kábul Nejméně 39 mrtvých a 80 zraněných si v pátek vyžádal sebevražedný bombový atentát spáchaný v době modliteb poblíž šíitské mešity ve východoafghánském městě Gardezu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na představitele vlády provincie Paktíja, jejímž správním centrem je Gardez.

Agentura AFP předtím napsala, že šlo o dvojí sebevražedný útok, který si vyžádal nejméně čtyři mrtvé.  Podle očitých svědků do mešity v pátek přišli dva ozbrojenci oblečení v burkách - ženském oděvu zakrývajícím celou postavu včetně obličeje. Jeden z útočníků odpálil nálož na svém těle, zatímco druhý začal střílet na věřící v mešitě. První informace tvrdily, že se útok odehrál v blízkosti mešity.

Bilance útoku ještě nemusí být konečná. Podle zdrojů z místní nemocnice, kam byli zranění převezeni, je mezi nimi nejméně 20 dětí. 

Paktíja leží na jihovýchodě Afghánistánu a v minulosti tam bylo za různé útoky často odpovědné radikální hnutí Tálibán. K útokům na šíitské mešity se v Afghánistánu v minulosti hlásili ozbrojenci povstalecké skupiny Islámský stát (IS).

ČTK