2. dubna 2017 10:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při sesuvech půdy v Kolumbii zahynulo více než 200 lidí

Mezi mrtvými jsou ženy i děti, uvedl policejní velitel Omar Bonilla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi mrtvými jsou ženy i děti, uvedl policejní velitel Omar Bonilla. | foto: ČTK

BOGOTÁ Více než dvě stovky mrtvých si vyžádaly sesuvy půdy a záplavy na jihozápadě Kolumbie. Zatímco ředitel záchranářů Červeného kříže César Urueña uvedl jako poslední bilanci 206 obětí na životech, 202 zraněných a 220 pohřešovaných, armádní komuniké podle agentury Reuters hovoří o 254 mrtvých, čtyřech stovkách zraněných a dvou stovkách nezvěstných.

„Nemáme zatím žádné informace o českých občanech mezi oběťmi,“ řekl České televizi velvyslanec České republiky v Kolumbii Miloš Sklenka. Nevěděl ani o tom, že by v zasažené oblasti nějací Češi pobývali. „Situaci sledujeme a jsme připraveni poskytnout veškerou nezbytnou pomoc,“ dodal. Řekl také, že české velvyslanectví v Kolumbii je v kontaktu s Červeným křížem i představiteli národní jednotky pro přírodní rizika a katastrofy.

Neštěstí se stalo ve městě Mocoa s přibližně 40 tisíci obyvateli, správním středisku provincie Putumayo, která leží poblíž hranice s Ekvádorem. Sesuvy vyvolaly silné deště v noci z pátku na sobotu místního času, které rozvodnily několik řek. Bláto a usazeniny se následně navalily na domy a ulice v Mocoa.

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos z letadla vyhlíží následky sesuvu půdy.
Prezident Santos v zasažené oblasti.

Ředitel Urueña podle agentury AFP charakterizoval situaci jako „katastrofu velkého rozsahu“, která postihla na tři sta rodin. Ve městě je poškozeno sedmnáct čtvrtí, živly zničily dvacet pět obytných domů. Ulice jsou zaplavené bahnem, všude jsou odpadky.

„Mé srdce a srdce všech Kolumbijců jsou s rodinami obětí a lidmi postiženými touto tragédií,“ uvedl kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, který dorazil do oblasti po neštěstí a v regionu vyhlásil stav nouze. Ujistil, že udělá vše pro to, aby zajistil postiženým pomoc.

Připustil, že bilance neštěstí se nejspíše ještě zhorší, varoval však před spekulacemi o počtu mrtvých. „Nevíme, kolik jich bude. Stále pátráme,“ řekl.

Na místo neštěstí povolal armádu. Podle agentury Reuters se do záchranných prací zapojilo více než tisíc sto vojáků a policistů. Práci záchranářů ztěžuje špatné počasí i poškozené silnice a mosty.

„Má tchýně se taky pohřešovala, ale našli jsme ji živou dva kilometry odtud. Byla zraněná na hlavě, ale při vědomí,“ řekl Mario Usale (42), pátrající v troskách po tchánovi.

Devětadvacetiletý Eduardo Vargas řekl, že usnul spolu s ženou a sedmiměsíčním potomkem, než jej probudilo bušení sousedů na dveře. Rychle popadl rodinu a uprchli na kopec, zatímco lidé křičeli v panice. „Nebyl čas na nic,“ řekl agentuře AP. Vargas, jeho rodina a dva tucty dalších uprchlíků mohli jen sledovat zkázu svých domovů, než jim vojáci pomohli sestoupit. Z domova jim nic nezbylo. „Bohudíky jsme naživu,“ dodal.

01.dubna 2017 v 18:31, příspěvek archivován: 01.dubna 2017 v 18:54

Colombia landslide kills at least 93 https://t.co/c7aTpmjYyJ https://t.co/AGrlpBP7tf

Óscar Londoňo se marně pokoušel celou noc dovolat rodičům své ženy, bydlícím přímo u řeky. Když se k nim ráno vydal, zjistil, že zmizely celé ulice. Cestou narazil na mrtvolu mladé ženy v minisukni a černé blůze. Pokoušel se jí nahmatat tep, ale marně. „Těla byla všude okolo,“ vylíčil. Příbuzné ale našel živé: „Bylo to shledání plné slz.“ Podle starosty města je Mocoa „zcela odříznutá“ od světa, bez elektřiny a vody. Zničen je i starostův dům. „Bahno sahá až po střechu,“ konstatoval José Antonio Castro v rozhlase.

Stoupající hladina řek vedla k vyhlášení poplachu, který přiměl mnoho lidí uprchnout z domovů do bezpečí, jinak by ztráty na životech mohly být ještě větší, uvedl kolumbijský deník El Tiempo.

Sesuvy a lijáky bývají v horských oblastech běžné, ale letošní březen byl v Kolumbii podle státního meteorologického úřadu nejdeštivějším měsícem od roku 2011. Silné deště kvůli jevu nazvanému El Ni?o postihly letos i sousední země. Od začátku letošního roku v sousedním Peru kvůli neobvykle silným dešťům, které také způsobily rychlé povodně a sesuvy půdy, přišlo o život více než 90 lidí, upozornila BBC.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz