Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Při sobotním útoku v Sýrii zemřelo 60 lidí. Stopy chemických zbraní jsme nenašli, tvrdí Rusové

Svět

  13:05aktualizováno  22:19
Damašek/Moskva/Paříž - Počet obětí údajného chemického útoku na syrské město Dúmá vzrostl podle mezinárodních humanitárních organizací na 60 mrtvých a více než 1000 zraněných. Ze sobotního incidentu je obviňována syrská vláda. Její spojenec Rusko ale v pondělí uvedlo, že ruští specialisté v Dúmě žádné stopy po použití chemických zbraní nenalezli. Americký prezident Donald Trump vzápětí oznámil, že se v nadcházejících 24 až 48 hodinách rozhodne o reakci USA na „odporný“ útok.

Syrská armáda prý zaútočila na město Dúmá chemickými zbraněmi. foto: Reuters

Z provincie Homs byl v noci na pondělí rovněž hlášen raketový útok na vojenskou leteckou základnu. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) při něm zahynulo 14 lidí. Rusko a Sýrie z úderu obvinily Izrael.

Incident v Dúmě, která je pod kontrolou povstalců, odsoudila řada zemí, včetně Německa, Británie, Francie a států Perského zálivu.

Mluvčí Evropské diplomatické služby Maja Kocijančičová podle agentury AP sdělila, že na základě dosavadních zpráv z několika zdrojů je možné konstatovat, že za útok nese odpovědnost syrský režim. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) zahájila vyšetřování incidentu. Počet mrtvých a zraněných z Dúmy podle Svazu zdravotnických a pomocných organizací (UOSSM) není konečný.

Syrská armáda čelí obvinění, že v Dúmě použila chemické zbraně. 70 lidí zahynulo

Podle záchranářů z organizace označované jako Bílé přilby se Dúmá stala terčem chemického útoku vládních sil. Režim v Damašku ale použití chemických zbraní popřel. Ruský prezident Vladimir Putin v poneělí v telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou varoval před nepodloženými obviněními v souvislosti s útokem.

Naopak Donald Trump a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron se v telefonickém rozhovoru shodli, že v Dúmě chemické zbraně použity byly. Trump následně oznámil, že o americké reakci na útok rozhodne do dvou dnů, musí se ale rozhodnout, zda je za útok zodpovědná syrská vláda, Rusko, či Írán, nebo všichni dohromady. Americký ministr obrany James Mattis v reakci na útok uvedl, že nevylučuje v Sýrii vojenský zákrok. Příznaky obětí podle amerického ministerstva zahraničí naznačovaly, že byly použity dusivé bojové látky, jako například chlór, či nervově paralytické chemické zbraně, kupříkladu sarin. Washington rovněž uvedl, že Damašek a jeho spojenec Rusko brání ve vstupu do Dúmy pozorovatelům.

Údajné nasazení chemických zbraní v Sýrii odsoudilo také Německo. Podle Berlína za ním stojí syrský režim a odpovědnost nesou i Rusko a Írán. Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že pokud se chemický útok potvrdí, syrský prezident Bašár Asad a jeho podporovatelé „budou muset složit účty“.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura a ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v pondělí na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzvali k co nejrychlejšímu a nezávislému vyšetření údajného chemického útoku v Dúmě. Zástupce Ruska zároveň varoval, že případný americký útok v Sýrii by měl „vážné následky“.

Město Dúmá se nachází v oblasti východní Ghúta u Damašku. Z východní Ghúty se v minulých dnech evakuovala většina povstaleckých skupin, v Dúmě ale zůstávají povstalci ze skupiny Džajš al-Islám. Syrská státní média v pondělí uvedla, že z města od neděle odešly desítky civilistů, které Džajš al-Islám držel v zajetí od roku 2013. Podle pondělního sdělení ruské armády město v uplynulých dnech rovněž opustilo 3000 lidí, včetně rebelů a jejich příbuzných. Nejmenovaný zdroj přítomný u sepisování dohody podle Reuters uvedl, že v nadcházejících dnech má Dúmu opustit 50 000 lidí, včetně povstalců a jejich rodin, výměnou za to, že Džajš Al-Islám propustí 200 osob, které drží v zajetí.

Ze syrské provincie Homs byl v noci ohlášen raketový útok na vojenskou leteckou základnu. Podle SOHR při něm zahynulo 14 lidí. Podle agentury AP mezi nimi byli i čtyři Íránci. Rusko a Sýrie z úderu obvinily Izrael. Mluvčí izraelské armády podle agentury AP nechtěl tato tvrzení komentovat.

Základna T-4, která se stala terčem nočního úderu, je důležitý opěrný bod syrské armády a jejích spojenců, kteří mají úzké vazby na Írán. Izrael obviňuje Damašek z toho, že umožňuje Teheránu z této základny dodávat zbraně svému spojenci, libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh.

Autor: