14. června 2017 14:28, aktualizováno  15:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočník na stadionu ve Virginii vypálil až 50 střel. Zasáhl kongresmana a ochranku

Policie USA (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie USA (ilustrační foto) | foto: Reuters

ALEXANDRIA Při střelbě na tréninkovém zápase baseballu v Alexandrii ve státě Virginie, tedy předměstí hlavního města Washingtonu DC, byl zraněn člen Sněmovny. Podle televize CNN byli při incidentu postřeleni i dva členové kongresové ochranky, ani ti nejsou v ohrožení života. Kongresmen byl trojkou republikánů ve Sněmovně. Jeho motiv není znám.

Prezident Donald Trump oznámil, že útočník, který byl při akci sám postřelen, zraněním podlehl.

Ozbrojený muž začal střílet po kongresových republikánských zástupcích při tréninku na baseballovém stadionu v brzkých ranních hodinách. Několik lidí bylo zraněno, mezi nimi republikán Steve Scalise, který je trojkou republikánů ve Sněmovně.

Kulka jej zasáhla do kyčle a byl převezen do univerzitní nemocnice. „Zranění poslance Scaliseho bylo velmi vážné, kongresman je po zákroku v kritickém stavu,“ známila washingtonská nemocnice, kde byl kongresmen operován. Podle televize CNN byli při incidentu zraněni i dva policisté, ani ti nejsou v ohrožení života. Podle místní policie bylo převezeno do nemocnice celkem pět zraněných.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

„Kongresman Steve Scalise z Louisiany, pravý přítel a patriot, byl těžce raněn, ale plně se uzdraví. Naše myšlenky a modlitby jsou s ním,“ komentoval na svém Twitteru incident ve Virginii americký prezident Donald Trump.

Střelec byl identifikován jako šestašedesátiletý James Hodgkinson z Belleville ve státě Illinois. Incident podle agentury AP vyšetřují agenti FBI jako kriminální, nikoli teroristický čin. Trump zrušil dnešní oficiální program, stejný krok učinila i Sněmovna reprezentantů, kde Scalise působil jako tajemník frakce republikánů.

Ve zvláštním prohlášení americký prezident vyzval poslance Kongresu k jednotě a řekl, že Američané „jsou nejsilnější, když společně pracují pro obecné blaho“.

Kongresman Mo Brooks, který byl incidentu přítomen, ale muže podle vlastních slov zahlédl jen na sekundu. Slyšel asi 10 až 20 dávek ze střelcovy pušky před tím, než začala ostraha střelbu opětovat. Na ploše bylo podle Brookse v době incidentu 20 až 25 členů kongresového týmu.

Třetí nejvýše postavený republikán ve Sněmovně reprezentantů Steve Scalise.
Zraněn byl člen Sněmovny Scalise (51), který je trojkou republikánů ve...

Na pravidelném tréninku byl i další kongresman Steve Pearce, který na svém Twitteru napsal, že je v pořádku. Podle svědků útočník vypálil nejméně padesát střel. Republikánský senátor Jeff Flake řekl americkým médiím, že střelba trvala asi deset minut. Podle Flakea byl střelec před zadržením rovněž postřelen.

„Kdyby tam nebyla kongresová ochranka, byl by to masakr,“ řekl televizi MSNBC senátor Rand Paul, který byl rovněž na ranním tréninku přítomen.

fasJakub Fajnor, ČTK

Najdete na Lidovky.cz