27. prosince 2017 15:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při střelbě v moskevské továrně na sladkosti zemřel nejméně jeden člověk. Střílel bývalý majitel

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Puška (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Puška (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA Nejméně jeden člověk přišel o život a další tři utrpěli zranění při střelbě v moskevské továrně na sladkosti Meňševik, kterou podle vyšetřovatelů rozpoutal bývalý vlastník a ředitel podniku. Policie, která okolí obklíčila, následně továrnu prohledala, střelce však nenašla. Pátrání podle policejního mluvčího pokračuje.

Střelba podle listu Kommersant vypukla poté, co za ředitelem Iljou Averjanovem přišel věřitel v doprovodu soudních exekutorů či strážců.

„Když začala střelba, lidi zachvátila panika. Někteří vyskákali okny z druhého podlaží,“ vylíčila agentuře TASS očitá svědkyně. V médiích se zprvu objevily zprávy, že se střelec zmocnil několika rukojmích, to však později policie popřela.

Se střelcem, údajně ozbrojeným loveckou puškou Saiga, což je poloautomatická civilní verze proslulého kalašnikova, se policistům nedařilo navázat kontakt, na rozdíl od rozhlasové stanice. Té si Averjanov stěžoval, že jeho firmy - prý za pomoci padělaných dokumentů - se zmocnila „banda kavkazská, osetinská, vedená dvěma prokurátory“.

„Mám povolenou zbraň. Uplatnil jsem ji v sebeobraně. Jednoho jsem střelil a bohužel zabil,“ řekl. „Jestli zůstanu naživu, budu se bít do konce. Obklíčilo mě speciální komando. Teď buď budu střílet, anebo se vzdám,“ řekl nakonec Averjanov.

Moskevský prokurátor Vladimir Čurikov následně oznámil, že nad případem přebírá osobní kontrolu. Averjanov mnohokrát adresoval prokuratuře stížnosti, že se stal obětí podvodů, ale úřady odmítaly chronickému stěžovateli vyhovět, a tak zřejmě proto označil za vůdce bandy prokurátora, jehož podpis figuroval na zamítavých sděleních.

Někdejší Averjanův podnik podle serveru Newsru.com dluží věřitelům několik milionů rublů, mezitím jej převzaly dvě podnikatelky.

ČTK
  • 5Diskuse
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.