Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Při střetech v Bangkoku až osm mrtvých a na 300 zraněných

Svět

  19:36
BANGKOK - Zřejmě až tři stovky, podle některých agentur až 500 zraněných a možná až osm mrtvých včetně japonského novináře si vyžádaly další střety thajských pořádkových sil s demonstranty. Ti v centru Bangkoku dlouhodobě demonstrují za odstoupení premiéra Apchisita Vedžadžívy a předčasné volby.

Protivládní demonstrace v Bangkoku foto: Reuters

Policie a armáda se snažily získat kontrolu nad dvěma částmi města, které demonstranti už týden blokují. Ráno proti nim zakročily za pomoci slzného plynu, vodních děl a střelby do vzduchu. Během dne se střety vyostřily a armáda poslézé večer místního času oznámila, že se stáhne, aby zmírnila napětí, a vyzvala demonstranty, aby přestali napadat vojáky.

Opozice zatím zpřísnila své požadavky a oznámila stažení stoupenců na hlavní místa protestů. "Měníme náš požadavek rozpustit parlament do 15 dnů na jeho okamžité rozpuštění," řekl dle Reuters jeden z vůdců opozice Víra Musikapong. "Také vyzýváme Apchisita, aby okamžitě opustil zemi." Při sérii srážek mezi pořádkovými silami a demonstranty v centru Bangkoku blízko vládních a armádních budov a také regionálního sídla OSN, bylo podle Reuters zraněno nejméně 242 lidí včetně nejméně 64 vojáků a policistů.

Srážky byly mimo jiné u vojenské základny, kterou se demonstranti pokusili obsadit, a rozšířily se i do turistických oblastí v historické části města.

Většinu zranění mají na svědomí pokusy armády desetitisíce demonstrantů rozehnat. Podle zástupce guvernéra provincie Bangkoku citovaného Reuters byli při střetech zabiti čtyři civilisté a čtyři vojáci.

Vláda vyhlásila v hlavním městě ve středu výjimečný stav. Zmobilizovala desetitisíce vojáků a policistů. Nepokoje se poprvé rozšířily i na venkov a přelily do severothajských měst Čchíengmaj a Udontchání, kde v reakci na zákrok bezpečnostních sil v Bangkoku také demonstranti vyrazili do ulic.

V Čchíengmaj, které je rodištěm Šinavatry, stálo proti sobě několik set demonstrantů a čtyři stovky policistů. V Udontchání na šest set demonstrantů obsadilo sídlo místní vlády. Demonstranti předem hrozili, že obsadí úřady guvernérů v provinciích, zasáhne-li armáda proti demonstrantům v metropoli.

Premiér Apchisit je pod tlakem vládních kruhů, aby čtvrti obsazené demonstranty co nejdříve "osvobodil", ale zatím se snaží vyhnout razantnímu použití síly. Po měsíc trvajících protestech poprvé zasahovaly pořádkové síly proti demonstrantům v pátek, kdy se je snažily rozehnat vodními děly a slzným plynem u opoziční televize. Tu úřady s obviněním, že podněcuje násilí v zemi, zavřely. Demonstrantům se podařilo nakrátko její vysílání obnovit, ale potom byla znovu zablokována.

Expremiér Tchaksin Šinavatra byl svržen vojenským převratem v roce 2006 a žije v exilu. Jeho přívrženci si oblékají červené košile na znamení příslušnosti k němu. Jeden z předáků "červených košil", pohrozil, že demonstrace budou pokračovat bez ohledu na blížící se thajské novoroční svátky. Premiér Apchisit v pátek odmítl podat demisi, ale přistoupil na posunutí voleb z roku 2011 na konec letošního roku.

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...