Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Při střetu v Mariupolu jsou podle ukrajinského ministra tři mrtví

Svět

  8:17aktualizováno  11:53
KYJEV - Konflikt, který se rozhořel ve středu večer v Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny, si vyžádal životy tří proruských separatistů. Podle ukrajinských médií o tom ve čtvrtek informoval ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov na Facebooku.

Separatisté v obsazené vládní budově v Doněcku. foto: ČTK

Střet podle něj vzplanul poté, co kolem 300 útočníků napadlo místní jednotku sil ministerstva vnitra. Poté následovala "operace s cílem lokalizovat bandy útočníků". Výsledkem byli tři mrtví, 13 zraněných a 63 zadržených osob.

ČTĚTE VÍCE

Avakov podle agentury Ukrinform uvedl, že útočníci házeli zápalné lahve a také začali střílet. Až poté příslušníci sil ministerstva vnitra zahájili odvetnou palbu. Po krátkém boji policisté a národní garda dav rozehnali, útočníky lokalizovali a odzbrojili.

Kromě zbraní byly podle ministra u zadržených zabaveny i komunikační prostředky a telefony ruských operátorů. Policie nyní zjišťuje totožnost zadržených.

Avakov rovněž informoval, že kvůli intenzitě útoku vojenskou jednotku v Mariupolu posílila speciální jednotka Omega a byly tam rovněž přemístěny vrtulníky.

Ruští agenti chtěli údaje o lídrech Euromajdanu

Ruská tajná služba FSB chtěla po ruské sociální síti VKontakte (VK), aby jí předala osobní údaje organizátorů Euromajdanu, proevropského hnutí na Ukrajině, které vedlo k pádu režimu proruského exprezidenta Viktora Janukovyče, uvedl zakladatel sítě Pavel Durov.

"FSB po nás 13. prosince 2013 chtěla, abychom jí předali osobní data organizátorů skupin Euromajdan" uložená na sociálních sítích při organizování proevropských protestů. "Naše odpověď byla a nadále zůstane kategorické odmítnutí," uvedl Durov.

"Ruská jurisdikce se nevztahuje na ukrajinské uživatele VKontakte. Vydání osobních dat Ukrajinců ruským úřadům by bylo nejen v rozporu se zákony, ale také zradou milionů obyvatel Ukrajiny, kteří nám svěřili svou důvěru," napsal Durov.

VKontakte uvádí, že má více než 100 milionů uživatelů, a je tak největší sociální sítí v Evropě. Durov kvůli snaze udržet nezávislost sítě čelil již několika střetům s ruskými úřady. Jak rovněž uvádí na své stránce, 13. března byl například vyzván, aby uzavřel protikorupční skupinu věnovanou opozičnímu blogerovi Alexeji Navalnému pod pohrůžkou zablokování sítě. Ani tomuto tlaku se prý nemíní podvolit.

Autoři: ,