Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Při teroristickém útoku v ruském Volgogradu zemřelo nejméně 16 lidí

Svět

  10:53aktualizováno  18:34
VOLGOGRAD - VIDEO Na železničním nádraží ve Volgogradu na jihu Ruska se odpálila nejspíše sebevražedná teroristka, při výbuchu zemřelo nejméně 16 lidí. V tomto městě jde za posledního čtvrt roku už o druhý sebevražedný útok, atentátnice v autobuse zde v říjnu zabila šest lidí a sebe. Podezřelou útočnicí je Oksana Aslanovová z Dagestánu.

Moment výbuchu uvnitř budovy vlakového nádraží ve Volgogradu foto: Reuters

Na železničním nádraží ve Volgogradu na jihu Ruska došlo k sebevražednému teroristickému útoku, při výbuchu zemřelo nejméně 16 a možná až 18 lidí. V nemocnicích skončilo také pět desítek zraněných. V tomto městě jde za posledního čtvrt roku už o druhý sebevražedný útok, atentátnice v autobuse zde v říjnu zabila šest lidí a sebe.

V okolí železničního uzlu v milionovém Volgogradu výbuch způsobil paniku, budovu nádraží policie evakuovala, na místo se sjelo množství vozů záchranné služby a hasičů. Podle dosavadních zjištění vyšetřovatelů trhavina explodovala u jednoho ze vchodů do nádražní budovy, poblíž detektoru kovů. Některé zdroje ale hovoří o explozi v prvním patře budovy. Ze záznamu bezpečnostní kamery, který zveřejnila stanice Russia Today, je patrné jen to, že výbuch byl velice silný.

Podle agentury AFP vyšetřovatelé spočítali, že trhaviny, pravděpodobně TNT, bylo asi deset kilogramů.

Hledaná Oksana Aslanovová

Vyšetřovací tým na místě činu útočnici předběžně identifikoval jako Oksanu Aslanovovou. Na místě výbuchu prý zůstala její hlava. Informaci přinesl ruský server Lifenews.ru

ČTĚTE TAKÉ

Šestadvacetiletou Oksanu Aslanovovou hledali zpravodajské služby již od června 2012. Společně s dalšími hledanými ženami Zairou Aliyevovou a Janet Tsahaevoyovou byla považována za možnou budoucí sebevražednou teroristku.

Aslanovová byla údajně dvakrát vdaná za členy militantních separatistů, které však ruské bezpečnostní složky během protiteroristických operací zabili.. Zároveň měla být blízkou přítelkyní Naidy Asila Asiyalovové, která již v říjnu sebevražedným útokem v autobusu zabila ve Volgogradě šest lidí a dalších třicet zranila.

Policie ale nadále pracuje i s dalšími verzemi.

Zvýšená opatření

K teroristickému činu se už vyjádřili ruský prezident Vladimir Putin i premiér Dmitrij Medveděv. Oba slíbili zraněným a pozůstalým po obětech veškerou možnou pomoc a nařídili podrobné vyšetřování. Ministerstvo vnitra zvýšilo bezpečnostní opatření na nádražích a letištích po celém Rusku.

Exploze se odehrála kolem 12:45 místního času (asi 9:45 SEČ), uvedla mluvčí ministerstva vnitra volgogradské oblasti. V budově pak začalo hořet a stoupal z ní kouř, hasiči už ale požár zlikvidovali. Uvnitř odbavovací haly leží podle svědků obrovské množství sutin a rozbitého skla. Provoz na železnici byl ale přerušen jen částečně a nádražím dál projíždějí dálkové spoje, uvedla agentura Ria Novosti.

Čin vyšetřuje ruský Národní protiteroristický výbor, který je součástí tajné Federální bezpečnostní služby (FSB).

Útok před olympiádou

Rusko se léta potýká s povstáním na severním Kavkaze, kde boj vedou zejména islámští radikálové, kteří čas od času udeří i v hloubi Ruska. Toto pozadí měl i říjnový útok ve Volgogradu, který spáchala atentátnice z Dagestánu.

Teroristické útoky vzbuzují velké otázky zejména vzhledem k blížícím se zimním olympijským hrám v Soči. Obávaný vůdce severokavkazských extremistů Doku Umarov už dříve vyzval k útokům v dějišti her, kam se sportovci začnou sjíždět už za pět týdnů.

Volgograd, který v éře Sovětského svazu nesl jméno Stalingrad, leží asi 900 kilometrů jižně od Moskvy a 700 kilometrů severovýchodně od Soči.

Sebevražedné útoky atentátnic v Rusku

7. června 2000 - První sebevražedný útok dvou Čečenek v jihoruském Čečensku; zahynuli dva ruští vojáci.

12. května 2003 - Dvě nebo tři útočnice odpálily ruské vládní budovy v severočečenské obci Znamenskoje, údajně na 54 mrtvých.

14. května 2003 - Jedna nebo dvě sebevražedné atentátnice zaútočily v čečenské obci Ilischan-Jurt, zahynulo 18 osob. Teroristka se údajně snažila během oslav narození proroka Mohameda prodrat k tribuně, na níž bylo celé vedení Čečenska, včetně šéfa čečenské promoskevské správy Achmata Kadyrova.

5. června 2003 - Žena se odpálila v autobuse, který u severoosetského Mozdoku vezl ruské vojáky; nejméně 20 mrtvých.

5. července 2003 - Při útocích dvou sebevražedných atentátnic na moskevské letišti Tušino, kde se konal rockový festival, zahynulo 16 lidí, včetně obou atentátnic.

5. prosince 2003 - Tři ženy stály údajně za útokem na vlak na trase Kislovodsk-Miněralnyje Vody ve Stavropolském kraji, který leží na hranicích s Čečenskem. Při útoku, do něhož byl zapojen i jeden muž, zahynulo 44 lidí.

9. prosince 2003 - Šest lidí přišlo o život poté, co v centru Moskvy u známého hotelu Nacional sebevražedkyně v automobilu odpálila nálož.

24. srpna 2004 - Dvě čečenské atentátnice stály podle ruského prokuratury za zřícením dvou ruských dopravních letadel TU-134 a TU-154, která v rozmezí 40 minut startovala z moskevského letiště Domodědovo. Při obou haváriích zahynulo 89 lidí.

31. srpna 2004 - Při útoku sebevražedné atentátnice v Moskvě zahynulo nejméně deset osob.

29. března 2010 - Při dvou explozích v moskevském metru zahynulo 40 lidí. Útoky byly dílem dvou sebevražedných atentátnic.

28. srpna 2012 - Sebevražedná atentátnice se odpálila v severokavkazském Dagestánu v domě vesnického islámského učence. Kromě ní přišlo o život dalších šest lidí.

21. října 2013 - Při výbuchu v autobusu ve Volgogradu na jihovýchodě Ruska zahynulo šest lidí a sebevražedná atentátnice, vdova po jednom z extremistických vůdců.

29. prosince 2013 - Na železničním nádraží ve Volgogradu se odpálila sebevražedná atentátnice, zemřelo nejméně 18 lidí.

Autoři: , ,