Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Prodána pašerákům za vysněnou cestu. Ženy mezi migranty jsou na cestě bity a znásilňovány

Svět

  6:05
BERLÍN - Do Evropy se vydávají za bezpečím, po cestě ale mnohdy zakusí více utrpení a ohrožení než v zemích, odkud prchají. Řeč je o ženách, které tvoří asi jednu čtvrtinu všech migrantů. Na cestě za svobodou a útočištěm se musí bránit napadením a pokusům o znásilnění. A v bezpečí nejsou ani v uprchlických zařízeních.

Syrská uprchlice s dítětem foto: Reuters

Jak uvádí server New York Times, nynější uprchlická krize je úzce svázána s nárůstem násilí páchaného na ženách. A to jak s násilnými projevy jako je bití či znásilňování, tak i vynucených sňatků a obchodování s lidmi. Neexistují však žádné oficiální statistiky, které by uváděly konkrétní počty zneužitých žen.

Ty bývají znásilňovány jak pašeráky, tak členy rodiny i dalšími migranty. Byly také zaznamenány případy znásilnění ze strany evropských policejních úředníků.

Možností se bránit přitom mnoho není. Na každou migrantku připadají tři muži, příliš soukromí se ženám nedostává ani v uprchlických zařízeních, kde musí pokoje sdílet s opačným pohlavím i s dětmi.

Prodal manželku pašerákům

Esraa al-Horání se proto rozhodla napadením bránit po svém. Celou cestu ze Sýrie do Evropy podnikla oblečená jako muž. Ale ani v Berlíně, kde momentálně pobývá, se necítí zcela v bezpečí. V uprchlickém zařízení dle jejích slov neexistují žádné zámky. Prioritou totiž bylo během uprchlické krize zařídit, aby ubytování měli všichni migranti, nehledě na to, jak moc bezpečné je. Esraa si proto oblečení nesundává ani na noc a předtím, než jde spát, pokaždé přistrčí ke dveřím svého pokoje skříň. Oproti jiným ženám ale měla dle svých slov doposud štěstí. „Byla jsem pouze zbita a okradena,“ popisuje.

Norsko nabízí uprchlíkům speciální kurz. Učí je, jak se chovat k ženám

To se nedá říct o 30leté ženě ze Sýrie, kterou server New York Times popisuje. Ta do Evropy prchala společně se svou rodinou a když jejímu muži došly v Bulharsku peníze na cestu, prodal ji pašerákům. Po dobu tří měsíců pak byla téměř denně znásilňována, čímž ale umožnila, aby se rodina dostala do Německa.

Týrání ale může mít i jiné podoby - jedna žena například již dva měsíce neopustila zařízení pro uprchlíky v Německu. Důvodem je její manžel, který dosud do Německa nedorazil a vycházet jí zakázal.

Damašské kulky a zneužití v Bulharsku

Jak upozorňuje psychoterapeutka Susanne Höhneová, utrpení, kterému jsou ženy po cestě vystaveny, se neblaze podepisuje na jejich psychice. Dle Höhneové jsou nejčastějšími psychickými problémy posttraumatické stresové poruchy, včetně návratů do minulosti, nespavosti a problémů se soustředit.

„Jednu chvíli bude vypadat naprosto zdravá, v dalším momentě ale bude v křesle naproti vám uhýbat před kulkami v Damašku nebo bude znovu prožívat své zneužívání v Bulharsku,“ popisuje případy, s nimiž se v psychoterapeutickém zařízení vyhrazeném pro migrantky v západním Německu setkává. Zde se stará celkem o 44 žen, z nichž většina dle jejích slov zakusila nějakou formu sexuálního obtěžování.

Řešení se přitom kromě terapeutické pomoci zdá zatím v nedohlednu. Je lehčí o tom mluvit než to skutečně udělat, potvrzuje to i Jan Schebaum, který se stará o dva přístřešky vyhrazeném pro žadatele o azyl ve východním Berlíně. „Ženy jsou ve stínu mužů. Jejich hlasy byly přehlušeny a to je ten problém.“

Autor: