Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Při útocích v Kikrkúku přišlo o život 71 lidí

Svět

  13:03
BAGDÁD - Při dvou sebevražedných atentátech na severu Iráku zahynulo 71 osob a 150 lidí utrpělo zranění. Nálože vybuchly v kamionu u sídla jedné z kurdských politických stran v ropném středisku Kirkúk a na tržišti, na němž bylo v době explozí velké množství lidí.

Lékaři odvážejí člověka zraněného při atentátech v Kirkúku. foto: AFP

Kolem poledne místního času odpálil první atentátník nálože ve svém automobilu u betonových stěn sídla strany Vlastenecký svaz Kurdistánu. O 20 minut později druhý muž zaútočil o 700 metrů dál, na kirkúkském tržišti Hasír. Výbuch zdemoloval mnoho stánků a automobilů.

Kirkúk je těžištěm těžby ropy. Minulá irácká vláda z něj stěhovala Kurdy a snažila se ho arabizovat. Kurdové dnes usilují o návrat původních demografických poměrů a podle agentur v Kirkúku panuje značné napětí mezi Araby a Kurdy. Na tržišti Hasír, které bylo dějištěm dnešní tragédie, nakupují hlavně Kurdové.

Americká armáda dnes zahájila novou bezpečnostní operaci v Iráku. Asi 8000 vojáků je soustředěno jižně od Bagdádu a jejich úkolem je zaměřit se na členy irácké Al Kajdy, kteří působí v této části země. Američané chtějí hlavně přerušit cestu pro dodávky zbraní a posil Al Kajdě.

Podobná operace probíhá od června severovýchodně od Bagdádu, v provincii Dijála. Právě v této oblasti dnes při výbuchu nálože u silnice zahynulo pět iráckých vojáků. Incident se stal nedaleko dálnice spojující Bagdád s Dijálou. V minulých 48 hodinách zahynuli v Iráku dva američtí vojáci, jeden z nich u Bagdádu, druhý v severoirácké provincii Ninive. Od roku 2003 přišlo v Iráku o život přes 3600 Američanů.
Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat