Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Při útoku na odpůrce vlády v Thajsku byla zabita osmiletá dívka

Svět

  7:44aktualizováno  12:26
BANKOK - V Thajsku v sobotu zahynula při protivládních demonstracích osmiletá dívka. Přes 40 dalších lidí bylo zraněno. Informovaly o tom agentury Reuters a AP. Dalších nejméně 16 zraněných si vyžádal dnešní výbuch na shromaždišti demonstrantů v Bangkoku.

Střet protivládních demonstrantů a pořádkové policie v ulicích Bangkoku. foto: Reuters

Neznámí ozbrojenci zaútočili střelbou a výbušninami na odpůrce vlády premiérky Jinglak Šinavatrové v provincii Trát, asi 300 kilometrů východně od metropole Bangkoku. Protivládní pochod se konal poblíž tržiště a útočníci zranili i řadu lidí, kteří se jim pouze připletli do cesty. Ani zabitá dívka se demonstrace neúčastnila.

Výbuch v Bangkoku se se odehrál v centru metropole před velkým nákupním střediskem. Zatím není jasné, kdo tam bombu nastražil.

ČTĚTE K TÉMATU:

Protivládní nepokoje v Thajsku jsou převážně klidné, občasné násilnosti si ale od listopadu vyžádaly kolem deseti mrtvých a přes 550 zraněných. Demonstranti již řadu týdnů blokují důležité křižovatky v Bangkoku a některá ministerstva. Příznivci Šinavatrové dnes varovali, že proti demonstrantům ochromujícím části metropole tvrdě zakročí. Zvýšily se tak obavy z možných násilných střetů, napsala agentura Reuters.

Účastníci nepokojů obviňují vládu Šinavatrové z korupce a tvrdí, že ji ve skutečnosti z exilu řídí premiérčin bratr Tchaksin Šinavatra, který byl svržen při vojenském převratu v roce 2006 a který ve vlasti čelí obvinění ze zneužívání moci a korupčního chování. Vůdci protestů žádají rezignaci ministerské předsedkyně a chtějí, aby byl do čela země dosazen nevolený orgán, který by přijal volební a další politické reformy.

Autoři: ,