24. srpna 2014 8:38, aktualizováno  8:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při útoku na Gazu byli zabiti dva Palestinci. Pět dalších bylo zraněno

Jednotky izraelské armády udržují pozice poblíž hranic s Pásmem Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednotky izraelské armády udržují pozice poblíž hranic s Pásmem Gazy. | foto: Reuters

Dva Palestinci v neděli ráno přišli o život izraelském útoku ve správním středisku Pásma Gazy. Informovala o tom agentura AFP. Dalších pět lidí bylo podle záchranářů zraněno. Současný konflikt mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy trvá skoro 50 dní a události z posledních hodin naznačují další eskalaci násilí..

Ve městě Rafáh na jihu Pásma zničil izraelský nálet sedmipatrovou administrativní budovu, v níž je i kancelář Hamasem ovládaného ministerstva vnitra. Po dalším náletu vyhořelo nedaleké obchodní centrum. V sobotu padl za oběť leteckého úderu třináctipatrový dům v Gaze.

Nová taktika Izraele

Izrael podle agentury AP zřejmě používá novou taktiku, kdy se zaměřuje na velké budovy. Izraelská armáda začala během víkendu telefonicky varovat obyvatele Gazy, že se zaměří na velké objekty sloužící k přechovávání "infrastruktury, kterou využívají teroristé" a že by se k těmto budovám neměli přibližovat.

Izraelská armáda zároveň uvedla, že ozbrojenci z Hamásu na území židovského státu vystřelili nejméně deset raket a minometných granátů.

Izraelsko-palestinský konflikt

Během nynějšího konfliktu, který se rozhořel začátkem července, zahynulo podle palestinských úřadů a OSN přes 2100 Palestinců, z toho skoro 500 dětí. OSN uvádí, že tři čtvrtiny obětí pocházejí z řad civilistů. Na izraelské straně přišlo o život 64 vojáků a čtyři civilisté.

Lidovky.cz, ČTK