3. května 2017 8:05, aktualizováno  8:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bombový útok na konvoj NATO: exploze v Kábulu zabila nejméně osm lidí, 25 zranila

Z bombového útoku na konvoj NATO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z bombového útoku na konvoj NATO. | foto: Reuters

Kábul Nejméně osm civilistů zahynulo a dalších 28 lidí, včetně tří amerických vojáků, bylo zraněno při dnešním sebevražedném útoku na konvoj obrněných vozidel NATO v afghánské metropoli Kábulu. K atentátu, který byl spáchán poblíž americké ambasády, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Afghánské ministerstvo vnitra uvedlo, že útok spáchal sebevražedný atentátník v automobilu kolem 08:00 místního času během ranní dopravní špičky. Výbuch zasáhl řadu civilních aut v okolí.

Islámský stát přijal odpovědnost za útok prostřednictvím své propagandistické agentury Amak. Odnož Islámského státu, který bojuje především v Iráku a v Sýrii, získala v Afghánistánu v posledních letech na síle. Stejně jako podstatně větší islamistické hnutí Taliban bojuje také Islámský stát proti prozápadní vládě v Kábulu a jejím spojencům z řad NATO, zároveň tyto dvě skupiny často svádějí boje i mezi sebou.

Zahraniční vojáci ukončili bojovou misi v Afghánistánu v roce 2014, působí ale nadále v zemi především jako poradci. Spojené státy mají v Afghánistánu více než 8000 vojáků.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz