Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Při útoku na porodnici v Kábulu zemřelo 24 lidí. Jedna matka během bojů porodila

Svět

  13:01
KÁBUL/PRAHA - V úterý napadli porodnici Dashte Barchi v afghánském Kábulu neznámí útočníci. Po několikahodinové přestřelce s policií zůstalo v nemocnici 24 mrtvých. Mezi nimi i dva novorozenci, několik matek a zatím nespecifikovaný počet sester a lékařů.

Oddělení pro novorozence v kábulské porodnici po útoku. foto: Frederic Bonnot/Lékaři bez hranic

„Ve chvíli, kdy těhotné ženy a děti hledaly zdravotní péči, vtrhnul na porodnické oddělení neznámý počet útočníků. Série explozí a střelby trvala hodiny. Jedna žena během bojů porodila,“ uvedla mluvčí organizace Lékaři bez hranic Iveta Polochová k úternímu útoku na nemocnici v Kábulu.

„Snímky z ministerstva vnitra ukazují dvě mrtvé děti uvnitř nemocnice. Na další fotografii je vidět žena ležící na podlaze a svým tělem chrání dítě,“ popsal následky odporného činu server Al-Jazeera, který mohl nahlédnout do dokumentace.

Děti v porodnici přišly během útoku o své matky.

Děti v porodnici přišly během útoku o své matky.

Útok nejméně tří útočníků oblečených v policejních uniformách začal podle agentury Reuters kolem 10:00 místního času. Podle svědků byly v metropoli slyšet výbuchy a střelba a nad nemocnicí stoupal dým. Na místo během chvíle dorazili příslušníci afghánských bezpečnostních sil. Trvalo však několik hodin, než se podařilo neznámé útočníky zlikvidovat.

K ohavnému činu se zatím nikdo nepřihlásil. Radikální hnutí Tálibán prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida odmítlo, že by se na přepadení podílelo.

„Dozvěděli jsme se, že jsme se stali terčem útoku, tak jsme z budovy uprchli,“ řekl agentuře AFP dětský lékař z místa incidentu. „Nemocnice byla plná pacientů a lékařů a uvnitř zavládla naprostá panika,“ dodal.

Sestra se stará o dva novorozence, kteří při útoku přišli o své matky.

Sestra se stará o dva novorozence, kteří při útoku přišli o své matky.

Žena po útoku na nemocnici hledá své příbuzné.

Žena po útoku na nemocnici hledá své příbuzné.

Bezpečnostní jednotky musely z nemocnice, kterou provozuje organizace Lékaři bez hranic, evakuovat na 80 žen a dětí.

Až ve večerních hodinách se podle BBC mohli manželé a rodinní příslušníci přiblížit do okolí nemocnice, aby se shledali se svými blízkými. Před budovou stál údajně jeden z pracovníků nemocnice a předčítal jména těch, které se podařilo evakuovat.

Afghánské bezpečnostní složky před nemocnicí, na kterou ve středu proběhl útok.

Afghánské bezpečnostní složky před nemocnicí, na kterou ve středu proběhl útok.

Podle Al-Jazeery nakonec při útoku zemřelo 24 lidí. Chlapec, kterého matka ochránila před střelci, podle agentury Reuters přežil a sestry se o něj v porodnici starají na jednotce intenzivní péče.

Útok již odsoudilo několik zemí včetně Británie, Německa a Turecka. Podle prohlášení Amnesty International šlo jednoznačně o „válečný zločin“ a je nutné najít ty, kteří se na přípravě útoku podíleli. Nejvíce však celá událost mimo oběti zasáhla lékaře organizace Lékaři bez hranic.

„Lékaři bez hranic jsou zdrceni útokem na těhotné ženy, matky a děti, kterým poskytovali lékařskou péči v porodnici Dashte Barchi,“ uvedla v tiskovém prohlášení mluvčí Iveta Polochová. „Navzdory velké nejistotě vynakládá zdravotnický tým Lékařů bez hranic veškeré úsilí, aby mohl zajistit následnou péči novorozencům.“

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat