Podle japonské televize byli mezi údajně zabitými Severokorejci
představitelé sekce tamní komunistické strany mající na starost vývoz zbraní a vojenské technologie a členové severokorejské vojenské jednotky, která reaktor stavěla.
Dva nebo tři severokorejští odborníci izraelský nálet přežili, není ale
jasné, co se s nimi potom stalo, uvedla NHK. Američané minulý týden odtajnili informaci o údajně budovaném syrském reaktoru a Bílý dům zároveň popřel, že byl dal zelenou k izraelském náletu.
Při něm byl loni 6.září zničen vojenský objekt, v němž se podle videa a fotografií, které získaly USA a Izrael, budoval jaderný reaktor téhož typu jako v severokorejském Jongbjonu.
Je snad logické, aby jaderné zařízení bylo ponecháno bez ochrany a nebylo střeženo protileteckými zbraněmi? |
Sýrie obvinění odmítá
Damašek ovšem označil obvinění ze strany USA za "fantazii". Americká tvrzení o stavbě reaktoru popírá a trvá na tom, že objekt zničený Izraelem byl nevyužívaným vojenským zařízením.
Logiku amerických obvinění na adresu Sýrie už v neděli posměšně zpochybnil syrský prezident Bašár Asad. "Je snad logické, aby jaderné zařízení bylo ponecháno bez ochrany a nebylo střeženo protileteckými zbraněmi? Jaderné zařízení pod dohledem satelitů, na otevřeném prostranství v poušti uprostřed Sýrie?" řekl listu Al-Vatan.
Tiskový orgán vládnoucí syrské strany Baas pak dnes odmítl americké zprávy o údajném syrském jaderném reaktoru jako manévr připomínající to, co předcházelo válce v Iráku.
Americké zpravodajské služby předložily minulý týden na uzavřeném zasedání poslancům videozáběry a fotografie údajně budovaného syrského jaderného reaktoru.
Falešné důkazy jako záminka k válce
"Podle expertů předložené fotografie neumožňují říci, že jde o záběry jaderného zařízení. Je na nich rozestavěná budova, jejíž stavební rozvržení neodpovídá jadernému zařízení," napsal dnes list Al-Baas.
Nová americká lživá kampaň nikoho nepřekvapuje. Je pokračováním nátlakové politiky vedené americkou vládou proti Sýrii od invaze do Iráku. |
V souvislosti s těmito "lživými tvrzeními a zfušovanými fotografiemi" deník připomněl, jak bývalý ministr zahraničí USA Colin Powell obvinil Irák z ukrývání zbraní hromadného ničení a předložil na podporu svého tvrzení na zasedání OSN v únoru 2003 rovněž fotografie.
"Později ale pan Powell přiznal, že byl napálen americkými rozvědkami a konzervativními členy americké vlády," připomněl list. "Nová americká lživá kampaň nikoho nepřekvapuje. Je pokračováním nátlakové politiky vedené americkou vládou proti Sýrii od invaze do Iráku."
Sýrie podle deníku znovu odmítá taková obvinění a prohlašuje, že nemá co skrývat, pokud jde o její zbraně legální obrany.