1. března 2019 8:39, aktualizováno  9:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při útoku radikálů Šabábu v somálském Mogadišu zemřelo 29 lidí. Dalších 80 je zraněných

V somálské metropoli Mogadišu při čtvrtečním útoku islámských radikálů a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V somálské metropoli Mogadišu při čtvrtečním útoku islámských radikálů a... | foto: Reuters

Mogadišo V somálské metropoli Mogadišu při čtvrtečním útoku islámských radikálů a následných nočních bojích zahynulo 29 lidí a 80 osob bylo zraněno. Novou bilanci, která nemusí být konečná, v pátek s odvoláním na policii oznámila agentura Reuters. Původně se hovořilo o 13 mrtvých. V obchodní části města nejprve ve čtvrtek večer zaútočil s autem sebevražedný atentátník, pak následovala přestřelka mezi policisty a radikály. K akci se přihlásilo teroristické hnutí Šabáb.

„Prozatím víme, že zemřelo 29 lidí, většina z nich byli civilisté, a 80 lidí je zraněno. Radikálové stále bojují z civilního domu v sousedství hotelu... Počet obětí může růst,“ sdělil agentuře Reuters policejní zástupce Musa Ali.

Při výbuchu auta s náložemi bylo zasaženo obchodní centrum v ulici Maka al-Mukarama, kde jsou obchody, hotely a restaurace. Na fotografiích je vidět hořící auta. Asi o hodinu později se ozvala další exploze. Narušeno bylo také elektrické vedení, což vyvolalo další exploze, jež vyrazily okna domů v okolí.

V somálské metropoli Mogadišu při čtvrtečním útoku islámských radikálů a...
V obchodní části města nejprve ve čtvrtek večer zaútočil s autem sebevražedný...

Místní sdělovací prostředky citují dalšího policejního představitele Ahmeda Bashaneho. „Situace je velmi chaotická. Myslím, že radikálové chtěli zaútočit na hotely, které jsou v té oblasti. Máme podezření, že jsou tam další auta s výbušninami,“ řekl.

Podle očitých svědků někteří lidé strávili noc hledáním pohřešovaných příbuzných. „Pobíhala jsem mezi místem výbuchu a nemocnicí ve snaze najít svého manžela a bratra, kteří prodávali v obchodě poblíž místa, kde se exploze stala. Právě jsem je viděla v nemocnici, jsou v kritickém stavu. Muž přišel o žaludek a bratr utrpěl těžká poranění rukou,“ uvedla jedna z obyvatelek města.

Hnutí Šabáb je napojené na teroristickou síť Al-Káida a usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a o zavedení islámského práva šaría v Somálsku. Zemí zmítá násilí a bezpráví od roku 1991. V roce 2011 ztratilo hnutí kontrolu nad somálskou metropolí a posléze i většinu svých bašt. Nyní ovládá některé oblasti v jižním a centrálním Somálsku.

ČTK