24. ledna 2011 15:10, aktualizováno  22:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při výbuchu v Moskvě zemřelo 35 lidí. Stav 40 zraněných je kritický

Žena se právě dozvěděla o tom, co se stalo na letišti Domodědovo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena se právě dozvěděla o tom, co se stalo na letišti Domodědovo. | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA UVNITŘ VIDEO Největším moskevským letištěm Domodědovo otřásl v pondělí silný výbuch. V příletové hale plné lidí se odpálil sebevražedný atentátník. Zemřelo nejméně 35 lidí, sto zraněných bylo ošetřeno na místě, záchranná služba převezla 86 zraněných do moskevských nemocnic. Stav 40 z nich je podle lékařů vážný či kritický. Jako zázrakem mezi mrtvými ani zraněnými nejsou žádné děti.

Mezi postiženými nejsou pravděpodobně žádní Češi, z Česka do Domodědova ani v opačném směru žádné letadlo neletělo. 

Letový provoz společností ČSA a Aeroflot mezi Prahou a Moskvou zajišťuje letiště Šeremetěvo. "Mezi zraněnými není zatím žádný Čech. Držme palce, ať to tak zůstane," uvedl v podvečer pro LN český velvyslanec v Rusku Petr Kolář.

Pro zvětšení klikněte na obrázek

Moskevské letiště Domodědovo.

Útočník podle informací svědků pocházel ze severního Kavkazu. Exploze měla sílu srovnatelnou s výbuchem sedmi kilogramů trinitrotoluenu (TNT).  Nálož pro zvýšení účinnosti obsahovala blíže nespecifikované kovové součástky. Podle agentury RIA Novosti policie část útočníkova těla již identifikovala - v letištní hale byla nalezena jeho utržená hlava.

Policisté nyní pátrají po třech údajných spolupachatelích, kteří by mohli být s útokem spojeni a atentátníka na letiště doprovázeli. K explozi došlo údajně bezprostředně poté, co trojici oslovili příslušníci letištní ochranky. Výbušnina byla podle policie do terminálu přinesena zvenčí, nebyla tedy do Moskvy dopravena některým z letadel.

Dmitrij Medveděv poslouchá, jak se vyvíjí situace v Domodědovu

Podle zpráv ruských zpravodajských webů státní tajná služba FSB prověřovala v noci na pondělí neurčitou informaci o možnosti teroristického útoku na některém z moskevských letišť. Vyšetřování prý ale příslušníky FSB zavedlo do města Zelenograd severozápadně od Moskvy, kde pátrání nepřineslo žádný výsledek.

Policie se očividně obávala dalšího následného výbuchu, protože všichni cestující odbavení po explozi museli projít mimořádně důkladnou prohlídkou. Stejná opatření byla zavedena i na letišti Šeremeťjevo.

Mezi zraněnými je slovenská herečka Zuzana Fialová. Má zranění na uchu a sanitka ji odvezla do nemocnice. Herečka se naposledy objevila v seriálu Kriminálka Staré Mesto. "Je to svinstvo," uvedla Fialová k dění v Moskvě.

Na tragédii začali hned vydělávat taxikáři. Ceny taxíků u letiště vyletěly prudce vzhůru. Cesta od letiště do centra Moskvy přišla po výbuchu v přepočtu i na 12 tisíc korun.

Atentát na moskevském letišti Domodědovo

Moskevská policie byla uvedena do stavu pohotovosti, zvýšila se ostraha dalších dvou letišti Šeremeťjevo a Vnukovo a stanic moskevského metra. Prezident Dmitrij Medveděv zrušil cestu na ekonomické fórum v Davosu a vystoupil v televizi. Vyjádřil pozůstalým soustrast a nařídil zesílit bezpečnostní opatření ve velkých dopravních uzlech a podniknout všemožná opatření k odvrácení dalších útoků a k vypátrání pachatelů.

Atentát na moskevském letišti Domodědovo

K explozi došlo podle letištní správy krátce po půl třetí SEČ. Na letiště dorazilo 50 sanitek, první zranění už byli odvezeni do moskevských nemocnic. Do Domodědova rovněž přijely dvě speciální jednotky ruského ministerstva pro mimořádné situace.

Amaterské záběry těsně po výbuchu na moskevském letišti

Přilétávající letadla byla bezprostředně po explozi odkláněna na jiná letiště, letištní provoz byl zhruba po hodině plně obnoven.


Ruské agentury zatím neoznámily národnost mrtvých a zraněných, uvedly pouze, že k výbuchu došlo krátce po přistání letadel z New Yorku, Dubaje, Káhiry, Londýna, Vídně, Mnichova, Hamburku, Tokia, Hurghády a Istanbulu. Letiště Domodědovo je největší ze tří moskevských hlavních letišť a patří k největším v Evropě.

Teroristické útoky v Moskvě. Od roku 1999 zemřelo téměř 600 lidí

9. září 1999 - Výbuch na sídlišti Pečatniki na jihovýchodě města si vyžádal 109 mrtvých a přes 200 zraněných. Kreml z útoků obvinil čečenské povstalce.

13. září 1999 - Exploze devítipatrového obytného domu na ulici Kaširské šosse na jihu města si vyžádala 124 mrtvých. Vláda obvinila z útoku teroristy z Čečenska.

8. srpna 2000 - Třináct osob zahynulo a téměř sto bylo zraněno při explozi, která otřásla podchodem na Puškinově náměstí. Následně pyrotechnici zneškodnili druhou bombu, která byla nastražena poblíž místa první exploze.

26. října 2002 - Po útoku komanda na divadlo Dubrovka, které obsadili čečenští teroristé, zemřelo 129 civilistů a 40 teroristů. Většina z nich se otrávila plynem, který byl použit při zásahu.

5. července 2003 - Při útocích dvou sebevražedných atentátnic na letišti Tušino, kde se konal rockový festival, zahynulo 16 lidí, včetně atentátnic; několik desítek osob bylo zraněno.

6. února 2004 - Sebevražedný atentátník způsobil výbuch v metru mezi stanicemi Paveleckaja a Avtozavodskaja; zahynulo 42 lidí včetně atentátníka.

24. srpna 2004 - Téměř současně se zřítila dvě ruská letadla TU-134 a TU-154, která v rozmezí 40 minut startovala z letiště Domodědovo. Neštěstí, při němž zahynulo 89 lidí, způsobily podle ruské prokuratury dvě čečenské sebevražedné atentátnice.

31. srpna 2004 - Při bombovém útoku sebevražedné atentátnice u stanice metra Rižskaja zahynulo deset lidí. K útoku se přihlásili islámští extremisté napojení na Al-Káidu Brigády Islámbulího, kteří se přiznali i k útokům na dvě ruská letadla 24. srpna 2004.

21. srpna 2006 - Obětí exploze na Čerkizovském trhu na severovýchodě metropole se stalo 14 lidí a 50 osob bylo zraněno.

27. listopadu 2009 - Luxusní Něvský expres, směřující z Moskvy do Petrohradu, vykolejil po výbuchu bomby asi 25 kilometrů od železniční zastávky Bologoje; zahynulo 28 lidí (poslední oběť zemřela v lednu 2010 v nemocnici v Moskvě).

29. března 2010 - Sebevražedné atentátnice odpálily tři kilogramy trhaviny v moskevském metru. Výbuchy usmrtily 38 lidí a desítky dalších zranily.

mtrMiluše Trefancová, Reuters, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.