Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Při zemětřesení v Indonésii zemřelo 4285 lidí

Svět

  15:22aktualizováno  28. května 12:49
YOGYAKARTA - Silné zemětřesení zasáhlo indonéské město Yogyakarta a okolí ostrova Jáva. Počet obětí dosáhl 2914. Další stovky lidí jsou uvězněny v troskách budov. Český velvyslanec v Jakartě uvedl, že mezi obětmi nejsou žádní Češi.

zemětřesení foto: PURWOWIYOTO ČTK

Životy nejméně 4285 lidí si vyžádalo silné zemětřesení, které v sobotu ráno postihlo bývalé indonéské hlavní město Yogyakartu a jeho okolí na ostrově Jáva. Zemětřesení o síle 6,2 stupně Richterovy škály naštěstí nevyvolalo ničivé vlny cunami, zvýšila se však aktivita sopky Merapi, která v posledních týdnech hrozí erupcí.

Indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono vyslal na pomoc postižené oblasti armádu. Vojáci mají pomáhat při hledání přeživších v troskách zřícených budov a poskytovat pomoc zraněným.

Dosavadní bilance obětí podle indonéských zdrojů s jistotou dále poroste. Mrtví i zranění lidé, které přivážejí sanitky i obyčejné nákladní automobily, zaplnili nemocnice i prostory před nimi. "Řada zraněných je v kritickém stavu. Jsme zaplaveni těly," řekl zaměstnanec yogyakartské nemocnice Subandi, který stejně jako mnoho Indonésanů používá jen jedno jméno.

Bylo to opravdu silné
Podle očitých svědků poté, co otřesy v bývalém královském hlavním městě a oblíbeném turistickém středisku udeřily, vybíhali lidé v panice z domů. "Bylo to opravdu silné, celá budova se třásla," líčil Narman, recepční z jednoho z místních hotelů. "Všichni utíkali ven z pokojů."

V chaosu, který po otřesech následoval, se vynořily zvěsti, že po zemětřesení bude následovat cunami. Tisíce lidí prchaly v autech a na motocyklech na výše položená místa, ale podle vědců už zkázonosné přívalové vlny nehrozí. Yogyakarta leží asi 30 kilometrů od pobřeží.

Ve městě se podle posledních informací zřítily stovky budov, přestala fungovat elektřina a vypadly také telekomunikační sítě. V troskách jsou rovněž některé vládní budovy a úřady. Při otřesech půdy popraskaly startovací dráhy na letišti v Yogyakartě, které bude mimo provoz nejméně do neděle.

"Všechny lety byly odloženy na neurčito," řekl mluvčí letiště. Indonéská televize odvysílala záběry zřícené odbavovací haly. Záchranáři se nyní pokoušejí nadzvednout její kovovou konstrukci. Zatím není jasné, zda byli uvnitř nějací lidé.

Otřesy byly zaznamenány v 5:54 ráno místního času (01:54 SELČ), epicentrum bylo 37,6 kilometru jižně od Yogyakarty v hloubce tří desítek kilometrů pod povrchem země, upřesnili seizmologové. Zemětřesení poškodilo také města Solo a Bantul, odkud je nyní hlášen zoufalý nedostatek lékařů a sester.

"Řekněte prosím centrální vládě, aby nám poslala pomoc, velmi ji tady potřebujeme," řekl agentuře AP Kusmarwanto, představitel ústřední nemocnice v Bantulu. Jen jeho nemocnice přijala 39 mrtvých těl a další přibývají, jak dodal.

Před dvěma lety
Indonéské souostroví leží v oblasti, kde se stýkají tektonické desky, jejichž pohyb a vzájemné střetávání způsobuje seizmickou a vulkanickou aktivitu. Otřesy s epicentrem nedaleko břehů ostrova Sumatra z 26. prosince 2004 vyvolaly cunami, které jen v Indonésii zabilo více než 130.000 lidí.

Yogyakarta leží na ostrově Jáva v blízkosti sopky Merapi, která v posledních týdnech vykazovala zvýšenou aktivitu a chrlila hustá oblaka kouře a sopečného popela. Podle vulkanologů v Yogyakartě ale byly otřesy tektonického původu a s aktivitou sopky Merapi nesouvisejí. Vědci nicméně varovali, že otřesy půdy aktivitu Merapi znovu zvýšily.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...