Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

PŘÍBĚHY UPRCHLÍKŮ: Syna postřelili, kulku má stále v těle, líčí žena, která míří na Vysočinu

Svět

  7:00
PRAHA - První skupina iráckých křesťanů prchajících před Islámským státem natrvalo dorazí do Česka už na konci ledna. Ještě před odjezdem na Vysočinu, kde najdou nový domov, líčí organizátorům záchranné akce své příběhy o těžkém životě v Iráku. Server Lidovky.cz první z autentických popisů.

Fronty na jídlo rostou, přídělů však ubývá. foto: Ivo Bystřičan

„Pocházíme z Mosulu. Křesťané včetně nás byli pronásledováni. Když jsme projížděli check pointy, stříleli na nás. Křesťany na check pointech zabíjeli. Poznají křesťany podle jména, nemají muslimská jména, ale křesťanská,“ líčí hrůzy života v Iráku muž, jehož žena a syn míří na Vysočinu.

Uprchlíci z Iráku mají nový domov na Vysočině. Firmy už jim nabízejí práci

Příběh truhláře před jeho odchodem z Erbílu (hlavní město kurdské autonomie v Iráku - pozn. red.) do Libanonu volně přeložili pracovníci nadačního fondu Generace 21, kteří projekt záchrany souvěrců organizují. S uprchlíky se několikrát setkali v utečeneckých táborech.

‚Sledovali mě, chtěli mě zabít‘

Do Česka přiletí první skupina, čítající 27 lidí včetně dětí, už na konci ledna. Mezi nimi bude právě i část rodiny nejmenovaného truhláře. „Sledovali mě. Sledovali, jak jezdím do práce, stříleli na mé auto a chtěli mě zabít, vedle sebe jsem měl v autě mladšího syna, ale pán nás ochránil,“ líčí spolupracovníkům nadačního fondu.

Také jeho žena zavzpomínala na situaci před několika lety. „Na check pointu zabili mého švagra. Také můj strýc byl zabit, výbuchem nálože v autě použitém jako bomba. Při pouliční přestřelce stříleli po křesťanech, syna přitom postřelili a kulku má od roku 2007 stále v těle. Před očima mu zabili kamaráda. Na ulici náhodně stříleli do křesťanů,“ vypráví o děsivých zkušenostech.

Průměrná místní rodina má pět dětí, ty však už rok nemohou do školy.
Otec Benjamin z Arbílu.

Poté, co se svým manželem v dvoumilionovém Mosulu přišli o všechno, začínali od nuly. Usadili se v křesťanské obci s názvem Karakoš. „Postavili jsme si vlastní dům, mně se podařilo rozběhnout podnikání – měli jsme živnost – truhlářství, jeden syn chodil do školy, druhý pracoval. Jako já pracoval v obchodě a prodával nábytek. Dcera se tam vdala a žili jsme opět normální život,“ líčí rodinný příběh truhlář. Jenže potom přišlo tragické datum - 10. června 2014 -, kdy Islámský stát (IS) vstoupil do Mosulu.

‚Střela zasáhla dvě děti a jednu ženu’

„My jsme v Karakoši dál zůstali, neodešli jsme z něj, protože jsme si mysleli, že tam IS nepřijde. Ale pak začali Karakoš ostřelovat dělostřelectvem a v den, kdy jsme utíkali, jsme byli svědky, jak střela zasáhla dvě děti a jednu ženu, kteří také utíkali. Zemřely,“ zoufá si Iráčan, který následně se svou rodinou utekl k tureckým hranicím.

Čeští křesťané zachraňují své souvěrce z Iráku. Uprchlíci k nám chtějí, líčí filmař

„Nejdřív jsme přebývali v opuštěné vesnici, v pobořeném domě. Bylo to tam špatné, teklo tam, za deště kapalo ze stropu. Ani po čtyřech měsících tam jsme nesehnali práci, neměli jsme jídlo a peníze a tak se jsme se rozhodli odejít do Erbílu a byli jsme v uprchlickém táboře, který vznikl v nedostavěném obchodním centru. Tam byla katastrofální situace, bylo tam mnoho lidí a nedostatečná hygiena,“ popisuje otřesné podmínky.

Nyní všichni čekají na odlet v libanonském uprchlickém táboře. Po příletu do Česka zamíří rovnou do rekreačního střediska Ohrouhlík, kde budou bydlet první dva až tři měsíce. Poté se nastěhují do jihlavských bytů.

Křesťané a násilí:

  • Počet křesťanů zavražděných kvůli své víře se loni oproti předchozímu roku téměř zdvojnásobil. Největšímu pronásledování čelí podle výroční zprávy nevládní křesťanské organizace Open Doors křesťané v Severní Koreji, která se na první příčce ocitla již počtrnácté.
  • Celkově došlo podle Open Doors v loňském roce k "zintenzivnění pronásledování křesťanů". Nejčastěji jsou údajně na vině islamističtí radikálové.
  • Výrazně se loni situace zhoršila v Pákistánu a především v Eritreji, která zaujala po Iráku třetí místo.
  • Zatímco v roce 2014 bylo podle Open Doors kvůli své víře zavražděno 4344 křesťanů, loni už jich bylo 7100.

zdroj: ČTK

Autor: