25. února 2018 11:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Příbuzní obětí z argentinské ponorky vyhlásili sbírku na pátrání

Argentiská vlajka s nápisem „Modlíme se za vás!“ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Argentiská vlajka s nápisem „Modlíme se za vás!“ | foto: Reuters

BUENOS AIRES Příbuzní posádky z argentinské ponorky, která zmizela v polovině loňského listopadu v jižním Atlantiku, vyhlásili sbírku, aby mohli najmout americkou firmu a pokračovat pátrání. Informoval o tom deník Clarín. Po ponorce, v níž bylo 44 lidí, včetně jedné ženy, stále pátrá argentinská vláda, jíž pomáhá Rusko. To se ale chystá spolupráci při pátrání ukončit příští měsíc.

Příbuzní se k vyhlášení veřejné sbírky rozhodli poté, co argentinská vláda začátkem tohoto měsíce slíbila odměnu pět milionů dolarů (více než 100 milionů Kč) za nalezení vraku ponorky a zastavila vyhlášení výběrového řízení na zahraniční firmu, která by po vraku ponorky pátrala.

„Hledáme pravdu a vy nám můžete pomoci. Vybíráme peníze, abychom mohli najmout lodě s nejmodernějšími technologiemi,“ píše se v inzerátu na sociálních sítích, který uvádí i dvě čísla účtu - jeden pro dary v místní měně a jeden pro příspěvky v dolarech. Příbuzní potřebují v první fázi vybrat 250 000 dolarů (asi pět milionů korun), aby mohli firmu najmout. Poté budou potřebovat další peníze na provozní náklady.

Armádní ponorka San Juan poslala na základnu poslední zprávu loni 15. listopadu, když se nacházela asi 450 kilometrů od jihovýchodního pobřeží Argentiny. Velitel hlásil, že se mořská voda dostala do systému ventilace k bateriím a způsobila zkrat a požár baterií. Velitel ale zároveň řekl, že ponorka pokračuje ponořena v plavbě s odděleným okruhem. Pak ztratil se základnou kontakt.

Během více než dvou měsíců se pátrání účastnilo celkem 25 lodí, 14 letadel a více než 4000 lidí. Týmy více než desítky zemí, včetně USA a Ruska, byly vybaveny nejmodernější technikou. Od ledna už ponorku hledají jen čtyři argentinské lodě a jedna ruská.

ČTK