Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Putin zabil Prigožina a odrovnal se tím, prohlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Athénách (21. srpna 2023) foto: Reuters

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj veřejně obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že nechal zabít vůdce žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. Ten zahynul přesně dva měsíce po neúspěšné vzpouře proti Moskvě při dosud neobjasněném pádu svého letadla při letu z Moskvy do Petrohradu.
  16:03

„Putin se odrovnal – jako člověk i jako politik. Zabil Prigožina – přinejmenším takové máme informace,“ řekl ukrajinský prezident podle zpravodaje BBC. „U nás na Ukrajině jsme nevyhlásili den smutku, když z oblohy zmizel Prigožin. Pro nás to znamenalo, že je o jednoho teroristu méně,“ dodal při vystoupení v Kyjevě.

Morálka ruských vojsk podle Zelenského poklesla, protože až dosud využívaly žoldnéře, aby je vrhaly do útoků a žoldnéři nesměli ustoupit. O tuto ochranu, vykoupenou životy žoldnéřů, nyní ruská vojska přišla. „Pro nás je to určitě klad,“ podotkl.

Ukrajinský prezident neupřesnil, na základě jakých údajů se dospělo k závěru, že Putin mohl mít na smrti zakladatele Wagnerovy skupiny podíl. Za válečných podmínek nelze operativně prověřovat prohlášení státních představitelů, poznamenala BBC a připomněla, že Putinův mluvčí Dmitrij Peskov dva dny po pádu Prigožinova letadla označil za „naprostou lež“ úvahy západních pozorovatelů, že Prigožin mohl být zabit „na příkaz Kremlu“.

„V Rusku se neděje mnoho věcí, za kterými by nestál Putin, ale nevím dost na to, abych znal odpověď,“ okomentoval Prigožinovu smrt americký prezident Joe Biden ještě v den letecké havárie.

Deník Ukrajinska pravda v souvislosti se Zelenského výroky připomněl, že v kanálu Grey Zone, pokládaném za blízký wagnerovcům, se objevilo tvrzení, že letadlo sestřelila protivzdušná obrana, jakož i hypotéza, že za pád letounu mohla exploze na palubě stroje.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!