14. července 2019 15:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přijdeme si pro tebe! ‚Žluté vesty‘ pískaly na Macrona při vojenské přehlídce

Emmanuel Macron s manželkou Brigitte na oslavách výročí dobytí Bastily. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron s manželkou Brigitte na oslavách výročí dobytí Bastily. | foto: Ludovic Marin/POOL via AP

Paříž  Na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v neděli při vojenské přehlídce pořádané u příležitosti státního svátku pískalo několik desítek lidí. Podle agentury AFP šlo o členy hnutí žlutých vest, které protestuje dlouhodobě proti Macronovi a jeho politice. Později se několik desítek demonstrantů opevnilo na bulváru Champs-Elysées, kde se střetli z policií, která je rozháněla slzným plynem, uvedla agentura AFP.

Pískot odpoůrců se ozval ve chvíli, kdy Macron jel před přehlídkou v otevřeném autě po třídě Champs-Elysées. Policie nakonec zadržela 152 lidí a některé ponechala ve vazbě. Podezřelí jsou z organizování nepovolené manifestace, narušení veřejného pořádku, ničení veřejného majetku nebo nedovoleného držení zbraně.

Francouzské tryskáče Alpha Jet skupiny Patrouille de France.
Zleva nizozemský premiér Mark Rutte, německá kanléřka Angela Merkelová,...

Jak píše AFP, pískající se pro vzdali tradičních žlutých vest, v nichž chodili na předchozí protesty, zřejmě ve snaze zachovat si anonymitu na místě, kde se pohyboval velký počet policistů. Jenom někteří z nich měli v ruce žluté balonky. Kromě pískání se ozývalo také volání po Macronově demisi.

Podle AFP asi dvacítka lidí volala: Žluté vesty! To praskne! Emmanuele Macrone, přijdeme si pro tebe!

Policie zatkla desítky lidí

Poté, co vojenská přehlídka skončila, se odpoledne na bulváru několik desítek demonstrantů včetně příslušníků hnutí žlutých vest opevnilo, uvedla agentura AFP. Podle agentury Reuters jich byly stovky. Televize BFM odvysílala záběry, jak se policie demonstranty, kteří blokovali provoz pomocí kovových mobilních bariér a odpadkových košů, snaží rozehnat. Někteří protestující byli maskovaní, házeli na policisty kameny a další předměty a zapalovali popelnice, policisté použili slzný plyn.

Proti demonstrantům zakročila policie.

Proti demonstrantům zakročila policie.

Podle francouzských sdělovacích prostředků na celou neděli pařížská prefektura vyhlásila v oblasti Champs-Elysées zákaz jakéhokoli shromažďování lidí hlásící se k hnutí žlutých vest.

Nicolleův právní zástupce Juan Branco řekl, že jeho klient byl zatčen za to, že „chtěl vyjádřit svůj názor“. Zadržen prý byl na Friedlandské ulici, která „je mimo Champs-Elysées a zakázanou oblast“. Spolu s ním byli zatčeni dva přátelé, s nimiž šel, ale jenom on zůstal ve vazbě. „Je to zjevně zadržení politického odpůrce z politických důvodů,“ řekl Branco.

Macron přehlídku zahájil po boku náčelníka generálního štábu armády a pak zasedl na tribunu, kde byli i zahraniční hosté včetně německé kancléřky Angely Merkelové. Přehlídka se nesla ve znamení evropské vojenské spolupráce a nových technologií, k vidění byly roboty i muž na futuristickém vznášedle.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!