Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přijela královna. V Irsku zneškodnili nálož

Svět

  9:17aktualizováno  14:31
DUBLIN - Britská královna Alžběta II. přiletěla do Dublinu na historickou návštěvu Irska. Je prvním britským monarchou na návštěvě samostatného Irska od jeho odtržení od Británie před 90 lety. Návštěvu provázejí bezprecedentní bezpečnostní opatření. Irská policie také v noci na dnešek zneškodnila poblíž Dublinu funkční nálož.

Královna Alžběta II. a princ Phillippe po příletu do Irska foto: Reuters

Čtyřdenní návštěva má symbolicky potvrdit mírový proces v Severním Irsku a usmíření mezi Londýnem a bývalou kolonií. Naposledy byl v Irsku v roce 1911 dědeček nynější královny, Jiří V.; tehdy byl zelený ostrov ještě britskou kolonií. Irsko získalo nezávislost v roce 1921 po krvavém protibritském povstání, kdy byla v prosinci v Londýně podepsána smlouva o samostatnosti Irska, která vstoupila v platnost o měsíc později v lednu 1922.

Severní část Irska s protestantskou většinou nicméně zůstala součástí Británie. Dlouhotrvající konflikt v Severním Irsku také bránil dřívější cestě královny do Irska, kterou umožnila až mírová dohoda na Velký pátek v roce 1998 a pokrok v dalších letech.

Proti návštěvě královny někteří Irové protestují.

Královna vystoupila z letadla na vojenské základně ve městě Baldonnel v zelených šatech, jejichž barvu zvolila podle irských i britských médií záměrně - jde o barvu typickou pro Irsko.

Alžbětu II., kterou provází její manžel princ Philip, posléze uvítali v Dublinu prezidentka Mary McAleeseová a premiér Enda Kenny. Na její počest bylo vypáleno 21 čestných salv a nad prezidentským palácem přeletěly irské stíhačky. McAleeseová i Kenny pozdravili královnu bez úklon, jen podáním ruky.

Prezidentka také uspořádá pro královský pár oběd. Královna pak odpoledne navštíví dublinský památník nazvaný Zahrada vzpomínek, který připomíná všechny oběti padlé v boji za irskou nezávislost. Je to velmi silný symbol usmíření, zdůraznilo irské ministerstvo zahraničí.

Podle průzkumů královninu návštěvu vítají čtyři pětiny Irů, nicméně malá menšina je proti. Největší obavy z bezpečnostního hlediska ale vzbuzují skupinky radikálních republikánů v Severním Irsku, kteří oznámili, že královna "není vítána".

Irská policie krátce před královniným příjezdem našla v autobusu směřujícím do Dublinu podomácku vyrobenou funkční nálož a zneškodnila ji. V rámci největší bezpečnostní operace v Irsku královninu bezpečnost zajišťuje na 8500 policistů a 2000 vojáků. Také britská policie dostala v pondělí varování před bombovým útokem v centru Londýna. Hrozba pochází zřejmě od odštěpené severoirské radikální organizace Pravá IRA.

Pro Irsko byly vztahy s Británií dlouho traumatizující. Irským králem se vyhlásil už v 16. století Jindřich VIII. a britská koruna byla až do získání nezávislosti symbolem krvavých represí. Poté vztahy zatěžovaly nepokoje v Severním Irsku, kde zahynulo za 30 let na 3500 lidí. Irská republikánská armáda (IRA) podnikala pumové útoky také na britské půdě a v roce 1979 usmrtila královnina bratrance, lorda Mountbattena. Na druhou stranu miliony Irů žijí nebo žily v Británii a obě země jsou v mnoha směrech kulturně a ekonomicky provázané.

Předměstí Maynooth v Dublinu, kde našli bombu

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...