16. června 2013 16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přijeli očkovat děti proti obrně. V Pákistánu lékaře zastřelili

Oběti střelby neznámých útočníků.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oběti střelby neznámých útočníků. | foto: Reuters

PÉŠAVAR Dva zdravotníky podílející se na očkovací kampani proti dětské obrně zastřelil na severozápadě Pákistánu neznámý útočník.

Obětí podobného útoku se naposledy koncem května stala jedna zdravotnice. Koncem prosince bylo očkování proti obrně v Pákistánu dokonce přerušeno, když ozbrojenci usmrtili devět zdravotníků.

V problematických pákistánských oblastech zdravotnické týmy zpravidla chrání bezpečnostní jednotky. To ale neplatilo v dnešním případě, protože oba zastřelení muži jednali na vlastní pěst a ochranu odmítli.

Radikální konzervativci zdravotní kampaň v Pákistánu odmítají jako cizácké vměšování Západu; zároveň tvrdí, že očkovací látka může obsahovat výtažky z vepřů, což je pro muslimy nepřípustné.

ČTĚTE TAKÉ:

Odpor proti očkovací kampani oživil předloni také případ pákistánského lékaře, který vedl falešný očkovací program, aby pomohl americké Ústřední zpravodajské službě (CIA) vystopovat a zabít šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina.

Obrna, která je virovým onemocněním napadajícím nervový systém a může způsobit ochrnutí, byla ve většině zemí světa vymýcena. V Pákistánu se jí ale loni nakazilo nejméně 35 dětí. Pákistán je spolu s Afghánistánem a Nigérií jednou z pouhých tří zemí, kde obrna zůstává endemickou chorobou.

ČTK, Lidovky.cz

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.