Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Primárky v Iowě vyhrál o osm hlasů Romney

Svět

  7:09aktualizováno  9:21
DES MOINES - Vítězem prvních republikánských primárek v Iowě je někdejší guvernér Massachusetts Mitt Romney, který o pouhých osm hlasů porazil bývalého pensylvánského senátora Ricka Santoruma.

Republikán a bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney se bude ucházet o prezidentskou kandidaturu foto: Reuters

Podle televize CNN šlo o nejtěsnější primárky v historii Iowy. Čtyřiašedesátiletý Romney získal podle oficiálních výsledků 30.015 hlasů, tedy prakticky stejně jako při svém neúspěšném boji o nominaci před čtyřmi lety. Konzervativce Santoruma, který se s Romneym během sčítání hlasů několikrát vystřídal ve vedení, podpořilo 30.007 republikánských voličů, oba získali 25 procent hlasů.

Na třetím místě v Iowě skončil texaský kongresman Ron Paul, kterého podpořilo 21 procent voličů. Stejně jako Romney a Santorum označil i Paul svůj výsledek za úspěch.

ČTĚTE TAKÉ:

Čtvrtý je s velkým odstupem bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich s podporou 13 procent voličů. Gingrich k výsledku řekl, že se na něm odrazila negativní kampaň. Zároveň se ostře vymezil proti Romneymu, kterého označil za centristu z Massachusetts.

Zklamání pro Perryho

Na pátém místě skončil s desetiprocentní podporou texaský guvernér Rick Perry, pro kterého je výsledek značným zklamáním. Perry už prohlásil, že zváží další pokračování v kampani. Podle řady odborníků z ní velmi pravděpodobně odstoupí. K budoucnosti své kandidatury se naopak zatím nevyjádřila Michele Bachmannová, kterou podpořilo pět procent iowských republikánů.

Jen mizivou podporu má bývalý velvyslanec v Číně Jon Huntsman. Ten ale v Iowě vůbec nevedl kampaň, protože se soustředí na primárky v New Hampshireu, které se uskuteční příští týden.

Ron Paul

Primárky v Iowě se liší od hlasování ve většině ostatních amerických států. Voliči zde nehlasují za plentou, ale scházejí se na stranických shromážděních registrovaných republikánských voličů, kde se budou dohadovat, koho podpoří.

Primárky v Iowě mohou dát signál o síle jednotlivých kandidátů pro primárky v dalších státech. Jejich vítěz ale nemá republikánskou nominaci na prezidenta zaručenou. Před čtyřmi lety v Iowě vyhrál republikánské primárky Mike Huckabee, v rámci celých USA ale nakonec uspěl John McCain, který byl v Iowě s velkou ztrátou čtvrtý.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat