Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Sýrii panuje 'křehký' klid, opozice vyzývá k demonstracím

Svět

  21:56
DAMAŠEK/ŽENEVA - Příměří, které začalo v Sýrii platit ve čtvrtek ráno, bylo první den až na výjimky dodržováno, ale diplomaté je považují za mimořádně křehké. Zprostředkovatel příměří, zvláštní zmocněnec pro Sýrii, Kofi Annan požádal Radu bezpečnosti OSN o urychlené vyslání mezinárodního pozorovatelského týmu, který má na dodržování klidu zbraní dohlédnout.

Obyvatelé Sýrie (ilustrační foto) foto: Reuters

Ve městech zůstávají vojáci i těžká vojenská technika, opozice na pátek svolala své stoupence k dalším demonstracím. Annan také informoval Radu bezpečnosti o tom, že syrská vláda neplní bezvýhradně jeho šestibodový mírový plán, protože ponechala vojsko ve městech. Chce, aby Damašek o stažení vojáků požádala Rada bezpečnosti. Konstatoval však, že v Sýrii zavládl relativní klid a že je třeba se chopit příležitosti a udržet ho.

ČTĚTE TAKÉ:

O zklidnění situace v Sýrii hovořil v Ženevě také generální tajemník OSN Pan Ki-mun a řekl, že požádá Radu bezpečnosti o souhlas k urychlenému vyslání pozorovatelů. V pátek do Sýrie znovu odjede norský generál Robert Mood. Povede technickou misi OSN, která má připravit příjezd pozorovatelů.

Pozorovatelský tým může být do země vyslán jedině na základě rezoluce RB OSN. Rada bude o návrhu jednat už dnes večer SELČ a hlasovat by mohla v pátek. Rusko a Čína, které v radě vetovaly dvě předchozí rezoluce o Sýrii, text podpoří. Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin řekl, že prvních asi 30 pozorovatelů by mohlo být v Sýrii už začátkem příštího týdne.

Vláda si vyhradila právo odvety

Syrská vláda ve středu ochotu dodržet příměří podmínila tím, že si vyhrazuje právo reagovat na jakékoli porušení ze strany protivníka. Syrský zástupce při OSN Bašár Džaafarí řekl, že povstalci během čtvrtka příměří porušili v osmi případech. Ujistil, že Damašek je odhodlán Annanův plán splnit, a tvrdil, že bod o stažení armády už byl splněn. Vládní deník Al-Vatan však napsal, že vojáci budou staženi do kasáren, až bude obnovena bezpečnost.

Armáda dezertérů, které bojuje na straně opozice, je odhodlána příměří dodržet na 100 procent a nebude reagovat na provokace režimu. Opozice dnes hlásí dalších pět obětí, z nichž čtyři byli civilisté.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Opozice z exilu vyzvala Syřany k dalším manifestacím. Ve čtvrtek ji uposlechly tisíce lidí v Idlibu, Homsu, Dará, Rakce, Damašku a Dajr az-Zauru. Největší shromáždění se konalo v Halabu. Demonstrace jsou svolány i na pátek, po poledních modlitbách. Opozice, podle níž vláda stále drží prst na spoušti, považuje demonstrace za test ochoty Damašku příměří dodržet. Jeden z bodů Annanova plánu garantuje právo na poklidné manifestace.

Diplomaté západních zemí zatím považují příměří za křehké, ale slibné. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová hovořila o prvním kroku. Sýrie podle ní musí splnit i další body plánu a Clintonová apelovala na otevření prostoru pro humanitární organizace.

Ke splnění všech bodů plánu vyzvali také prezidenti USA a Francie Barack Obama a Nicolas Sarkozy. Mluvčí Bílého domu Jay Carney dnešní příměří označil za předběžné, protože režim je udržováním vojáků ve městech stále připraven kdykoli na opozici útočit.

Autoři: ,

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...