Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
15. prosince 2015 13:39, aktualizováno  13:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Příměří v Jemenu předznamenaly smrtící nálety arabské koalice

Muži kopou hroby obětem leteckých úderů arabské koalice (archivní snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muži kopou hroby obětem leteckých úderů arabské koalice (archivní snímek). | foto: Reuters

SANÁ Několik hodin před začátkem příměří v Jemenu bombardovala arabská koalice vesnici na severu země ovládanou šíitskými povstalci z kmene Húthíů. Zemřelo nejméně 15 lidí a dalších 20 bylo zraněno. Informovala o tom agentura Reuters. V úterý v 10:00 začalo platit příměří, jehož cílem je po devíti měsících válku v Jemenu zastavit. Ve Švýcarsku mezitím na blíže neurčeném místě začaly mírové rozhovory.

Podle místních obyvatel provedly v pondělí v noci letouny koalice dva nálety na vesnici Bání Hadad v severozápadní provincii Hadždža. Při nich bylo zabito 13 lidí, další dva obyvatelé vesnice zemřeli, když se je záchranáři snažili evakuovat.

Podle agentury AFP koalice zasahovala i na jihozápadě Jemenu, kde reagovala na postupování rebelů u města Táizz ve stejnojmenné provincii. V provincii Maríb dobyly v časných ranních hodinách koaliční síly po tvrdých bojích s povstalci zpět část území.

V Jemenu zuří občanská válka, která si už podle OSN vyžádala na 5800 obětí. Šíitské povstalecké oddíly před více než rokem obsadily metropoli Saná a postupovaly pak dál na jih a západ státu. Do konfliktu se v březnu vložila na straně jemenského prezidenta Abdar Mansúra Hádího koalice, kterou vede Saúdská Arábie a jíž se v létě podařilo dobýt zpět jihojemenský Aden, kam se uchýlila z exilu vláda i Hádí.

Mírové rozhovory

Mírové rozhovory mezi znesvářenými stranami občanské války v Jemenu, jež byly zahájeny v úterý v poledne pod patronátem OSN, se konají na blíže neurčeném místě, uvedla agentura Reuters. Souběžně od 10:00 SEČ začalo v Jemenu platit sedmidenní příměří. Cílem jednání mezi zástupci jemenské vlády a šíitských povstalců je podle OSN dosáhnout trvalého příměří a politického urovnání konfliktu.

„Ve Švýcarsku dnes začaly konzultace podporované OSN, jejichž cílem je nalézt trvalé řešení krize v Jemenu. Tato jednání se budou snažit zabezpečit trvalé příměří, vylepšit humanitární situaci a zajistit návrat k mírovému a řádnému politickému přechodu,“ uvedl v úterý v Ženevě mluvčí OSN Ahmad Fauzí. Podle něj se rozhovorů účastní celkem 24 lidí. Odmítl upřesnit, kde se konají, podle švýcarského rozhlasu jde ale o vesnici Macolin nedaleko města Biel.

Saúdskoarabský odstřelovač na hranicích Jemenu a Saúdské Arábie.
Saná, hlavní město Jemenu, je v rukou šíitských jednotek.

Zvláštní vyslanec OSN pro Jemen Ismáíl šajch Ahmad obě strany konfliktu vyzval, aby zajistily plné dodržování příměří. Rozhovory by podle něj mohly znamenat konec násilí v Jemenu a mohou být cestou k mírovému vývoji prostřednictvím vyjednávání, dialogu a konsenzu.

Minulé kolo mírových rozhovorů, které se konalo v červnu rovněž ve Švýcarsku, selhalo. Jemenská vláda tehdy trvala na tom, že podmínkou příměří musí být stažení povstalců podporovaných Íránem z některých dobytých měst.

V Jemenu od loňska bojují šíitští povstalci proti vládě. Do konfliktu se v březnu vložila na straně prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího koalice, kterou vede Saúdská Arábie. Násilnosti si jen od března vyžádaly nejméně 5878 obětí, uvedla agentura AP. Koalici se v létě podařilo osvobodit jihojemenský Aden, kam se uchýlila z exilu vláda i Hádí.

Jen pár hodin před začátkem příměří arabská koalice a provládní síly dobyly rudomořský ostrov Zukur, který dosud ovládali rebelové. Podle nejmenovaných bezpečnostních zdrojů obě dvě strany konfliktu ještě těsně před klidem zbraní vystupňovaly boje, aby si upevnily své pozice.

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že jí obě strany konfliktu slíbily, že během příměří nenaruší distribuci pomoci a povolí pohyb zdravotnických týmů. Ve městech Saná a Aden je již připraveno 19 nákladních automobilů naložených zdravotnickými potřebami, které by se měly rozjet do různých oblastí Jemenu ještě během dnešního dne. Dalších 150 tun pomoci, která dosud byla ve skladech WHO v Džibutsku, by mělo být dovezeno do Saná příští týden v pondělí či v úterý.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...