Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
23. listopadu 2012 10:56, aktualizováno  15:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael zastřelil Palestince. Příměří to neohrozí, míní český velvyslanec

Palestinci gestikulují na izraelské vojáky na jihu pásma Gazy a židovským státem.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palestinci gestikulují na izraelské vojáky na jihu pásma Gazy a židovským státem. | foto: Reuters

GAZA Izraleští vojáci v hraniční zóně mezi pásmem Gazy a Izraelem zastřelili třiadvacetiletého Palestince a deset dalších zranili. Je to první konflikt od uzavření příměří ve středu. Hamás židovský stát obvinil z porušení dohody, Izrael slíbil incident prošetřit.

Jeden dospělý zemřel a deset mladistvých bylo zraněno poté, co vkročili do takzvané nárazníkové zóny mezi oblastí Chán Júnis v pásmu Gazy a Izraelem. Do tohoto 300 metrového pruhu země platí zákaz vstupu. Izraelští vojáci proto na skupinu ze své strany hranice začali střílet.

Palba izraleské armády zabila nejméně jednoho Palestince

Palba izraleské armády zabila nejméně jednoho Palestince

Podle Al Džazíry se ale do místa začali vracet především zemědělci, kteří chtěli zkontrolovat svá pole. Podle zpravodajky katarské stanice lidé pravděpodobně neměli dostatek informací a o zákazu vstupu nevěděli.

Na plot chtěl umístit vlajku Hamásu
Izraelský list Haaretz však píše, že zastřelený mladík se v zakázané zóně snažil na bezpečnostní plot umístit vlajku hnutí Hamás. Izraelští vojáci jej prý třikrát varovali střelbou do vzduchu.

Mluvčí Hamásu nicméně židovský stát obvinil z porušení příměří a dodal, že hnutí si bude stěžovat v Káhiře, která klid zbraní dojednala. Izraelská armáda incident prošetřuje, dodává deník.

Příměří, které obě znepřátelené strany uzavřely ve středu, ukončilo osmidenní boje. Bombardování pásma Gazy si podle údajů OSN vyžádalo životy 158 Palestinců. Rakety radikálů z Hamásu zabily dva izraelské vojáky a čtyři civilisty.

Incident příměří neohrozí, míní český velvyslanec v Izraeli

"Nedá se se vyloučit, žes jednalo o provokaci ze strany palestinských radikálních skupin. Nebylo by to poprvé, co se někdo snažil překonat bezpečnostní plot. V této napjaté situaci může podobný čin napětí ještě zesílit, ale neřekl bych že přímo ohrozí příměří. To podle mě obě strany budou chtít zachovat, protože ho chtěly a dohodly se na něm. Zejména když oba tábory deklarovaly vítězství, nemají chuť obnovit intenzitu válčení z posledních dní. Podobné incidenty jsou tu běžné a ohrožují křehkou stabilitu na mnoha místech Blízkého východu. Izrael stále platí za jednu z nejstabilnějších zemí," řekl serveru Lidovky.cz velvyslanec Tomáš Pojar.

jvJana Vrubelová
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...